HAVELSAN’ın Parmak İzi Tanıma Sistemi Kullanıma Alındı

Roketsan-ATMACA-Banner

BİYOTEKSAN tarafından HAVELSAN’ın mühendislik kabiliyetleri ile geliştirilen yerli parmak izi tanıma sistemi, ilk olarak 26 Mart 2021 tarihinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde kullanıma alındı. Geride kalan bir yıla yakın sürede kayıtlı tüm göçmenlerin kimlik doğrulama ve sorgulama işlemleri yerli sistem üzerinden gerçekleştirildi.

Yerli parmak izi tanıma sistemi 7 Ocak 2022 tarihi itibarıyla da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 81 ilde kullanıma alındı.

STM Banner

Şu ana kadar başta T.C. Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi ve Pasaport olmak üzere yaklaşık 2 milyon kimlik belgesi yerli parmak izi tanıma sistemi kullanılarak hazırlandı.

Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi Projesi kapsamında; olay yerinden alınan parmak izlerini de tespit etme özelliği olan yerli parmak izi tanıma sisteminin Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda kullanıma alınmasına yönelik çalışmalara da başlandı.

Parmak İzi Tanıma Sistemi

Parmak izi tanıma konusunda yerli sermayenin korunması ve teknoloji kazanımı sağlanırken, önümüzdeki süreçte avuç içi, damar, yüz, iris, retina, ses gibi diğer biyometrik teknolojilerin de millileştirilmesi ve Ulusal Biyometrik Veri Ailesinin elde edilmesi hedefleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN TCG PREVEZE’ye DBDS-P Entegre Etti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu