HAVELSAN’ın yazılımı Yunanistan’ı ürküttü

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayi alanındaki geliştirdiği yerli ve millî teknolojiler, Yunanistan’da sık sık gündeme geliyor. Bunlardan biri olan HAVELSAN’ın kimyasal, biyolojik ve nükleer tehditlerde ortaya çıkabilecek riskleri önlemek için geliştirdiği yerli yazılım sistemi KBRN-BS, Yunan basınında paniğe yol açtı.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistem, Türkiye Gazetesi’nin 2 Şubat tarihli sayısında “Gizli tehdide yerli kalkan” başlığı ile yayımlanırken, haber Yunan basınında da yer aldı. Yunanistan’daki Pentapostagma isimli haber sitesi, Türkiye Gazetesi’nin haberine atıfta bulanarak kara propaganda yaptı. “Türkiye biyo-savaş endüstrisine girdi: HAVELSAN biyolojik tehdit tespit sistemleri geliştiriyor” başlıklı haberde, “Türkiye artık biyolojik kimyasal silahların rolünü oynamakta, savunma sanayini sürekli geliştirmekte, böylece Ankara’nın tehditleri artırmakta. Tabii Türkiye, Suriye’de Kürtlere karşı yaygın olarak kullandığı kimyasal silahlara zaten aşina” ifadelerine yer verilerek algı oluşturulmaya çalıştı.

STM Banner

TÜRKİYE’Yİ SINIRLANDIRMALIYIZ

Haber sitesi ayrıca Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi kıskaca almaya çalışan Mısır, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne de çağrı yaparak, “Türkiye’yi sınırlamak için derhal harekete geçmeli ve savunma sanayisine odaklanmalı” dedi.

SİSTEMİ İNSANLIK İÇİN GELİŞTİRDİK

Öte HAVELSAN yetkilileri, KBRN-BS sisteminin kimyasal ya da bir nükleer tehdit olmadığı belirterek “Tam tersi kimyasal ve nükleer tehditlere karşı ortaya çıkabilecek her türlü riski ortadan kaldıracak, tüm insanlık için bir çözüm geliştirdik“ diye konuştu.

TEHDİDİ ALGILIYOR

Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Bilgi Sistemi (KBRN-BS), zehirli gaz, kimyasal sızıntılar, biyolojik maddeler, kirli fabrika atıkları, nükleer atıklar ve kitle imha silahı tehditlerinin nerede olduğu, ne yöne yayıldığı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini tespit edebiliyor. Sistem, aynı zamanda deprem gibi doğal afetlerde ortaya çıkan beklenmedik tehlikelere karşı da kullanılabiliyor. KBRN-BS yazılımına yer ve zaman verileri girildiğinde tehlikenin haritası çıkarılabiliyor, risk altındaki bölgelerin nüfus verileri ile kişilerin olaydan nasıl etkileneceği değerlendirilebiliyor.


Kaynak: Türkiye Gazetesi

  Sarsılmaz

4 Yorum

  1. bu yunanlar her fırsatta bize iftira atıyorlar. şimdi de kimyasal silah kullanmakla itham ediyorlar. Benim anlamadığım da bizim medya hala bunlara komşu diye hitap ediyor bu yunanlar haydut ve fırsat bulsalar bizi bir kaşık suda boğacaklar. Ailesi yunanistanda yaşayan arkadaşımız onaların ne kadar iğrençlikler yaptığını anlata anlata bitiremiyor Yani şu karşı tedbir sistemini bile nasıl çarpıtıp biyolojik silah iftirası attıklarını da görmüş olduk.

  2. biz türkiye olarak her konuda amerikayı rakip bilmeliyiz ve ona göre yapılanmalıyız baika bir konu olarak sevdiklerinize seni seviyorum diyebilmelisiniz bu anneniz babanız veya sevdiğiniz dir belki insanı kaybedince kıymet ozaman annaşılıyor halkımızın coğu fakir evlilikte zengin fakir veya yaş şartı aranmamalıdır ayrımcılık gavurlara has bir meziyettir peyganberimiz değerlimiz annem babam feda olsun muhammet efendimiz hatice annemizle evlenşrken peyganberimiz 25 hatice annemiz 40 yaşındaydılar ve teklifide hatice annemiz sundu peyganberimize başkasının aracılığıyla sevdiklerinize ve sevdiğinize sahip olun hayat kısa değer bilmek lazım tüm türk zenginlerine sesleniyorum fakirleri muhtacları araştırın belirli günlerde muhtaclara fakirlere yardım edin kefenin cebi yok bilirsiniz ameliniz sizin icin en güzel kazanctır ahirette ve calıştırdığınız işcilere güzel davranın cünkü onlar muhtac siz ise değilsiniz türkiyede hayat şartları zor gücleştirmeyiniz kolaylaştırınız esselamun aleykum ben erkan aydın kocaeli herekeden banada dua okuyun hem ahiretim hem dünyam icin şimdiden sağolun

  3. türkiye tüm atomik silah ceşitlerine sahip olmalıdır cağımız ve düşmanlarımızın bu silahlara sahip olmaları bizi yani türkiyeyi mecbur kılıyor tsk yapılanmasınada en güzel örnek iblis amerikanın yapılanması ve teknoloji yatırımlarıdır büyük bir savaşta bizi para denen kağıt parcaları kurtarmaz fakat üstün teknoloji ve silah gücü birde bunlara imangücünü eklersek bu güc bizi kurtarır cağımızın cok ötesinde silahlar üretmeli ülkemizi bölmeye calışanlara kuşatmaya calışanlara en güzel cevabı böylece belirtmiş oluruz ne işimiz var suriyede diyenlere ne işimiz var başka ülkelerde diyenlere ey ahmak kafalılar türkiyenin güvenliği sınırlarının ötesinde ilerisinde başlar cumhur başkanımız recep tayyip erdoğana ve tüm askerlerimize esselamunaleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü diyerek selamlarımı söylüyorum sayın cumhur başkanım lütfen hem ahiretim hemde dinyam icin en gizel dualarla dua okuyun bana bir mümin hangi amelle ve hangi duayla kurtuluşa ereceğini bilmez bilemez şimdiden sağolun ben kocaeli hereke kalıcıkonutlarından trabzonlu erkan aydın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu