Milyar Dolarlık Norveç Firkateyninin Kaza Görüntüleri Ortaya Çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

2018 yılında Malta bayraklı bir tanker gemisiyle çarpışan Norveç Donanması’na ait HNoMS Helge Ingstad (F-313) Fırkateyni’nin kaza görüntüleri ortaya çıktı.

Norveç Kraliyet Donanması’na ait NoMS Helge Ingstad (F-313) Fırkateyni, 2018 yılında Malta bayraklı bir tanker gemisiyle çarpışmış ve bunun sonucunda karaya oturarak yaklaşık dört ay boyunca sualtında kalmıştı. Tamir maliyetinin yüksekliği sebebiyle envanterden çıkarılan yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki firkateynin, kaza görüntüleri ortaya çıktı.

STM Banner

Görüntülerde; gece saatlerinde meydana gelen olay esnasında NoMS Helge Ingstad (F-313) Fırkateyni’nin son anda tankeri fark ettiği ve sert bir manevra yaptığı görülüyor. Manevraya rağmen Helge Ingstad Firkateyni’nin çarpışmadan kurtulamadığı ve boydan boya bir yarık şeklinde yara aldığı anlaşılıyor.

Kurtarma çalışmaları sonucunda tekrar su yüzeyine çıkartılan HNoMS Helge Ingstad’ın tamir maliyetlerinin 12 ila 14 milyar Norveç Kronu (NOK) olması ancak muadili bir geminin inşasının ise 11 ila 13 milyar NOK olması sebebiyle envanterden çıkartılmasına karar verilmişti.

HNoMS Helge Ingstad (F-313) Fırkateyni; 133 metre uzunluğa, 5.370 ton deplasmana ve 26 knots hıza sahipti. Fırkateyn; 8’li Mk41 VLS içerisinde 32 adet RIM-162 ESSM, 8 adet Naval Strike Gemisavar Füzesi, 4 adet Torpido Tüpü, 1 adet 76mm OtoMelera Super Rapid Ana Batarya Topu ve 4 adet 12.7mm’lik Browning M2HB HMG silah yüklerine sahipti.

Ayrıca gemide, Lockheed Martin tarafından geliştirilen AN/SPY-1 Çok Fonksiyonlu 3 Boyutlu Deniz Radarı da bulunmaktaydı. Geminin birim maliyeti ise 1 milyar ABD Doları’nın üzerindeydi.

ÖNERİLEN İÇERİK: TCG ANADOLU Kapılarını Basın Mensuplarına Açtı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu