Helikopter Dünyası Türkiye’de ilk kez bir araya geldi

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünya helikopter dünyası sektörü; Savunma Sanayii Başkanlığı himayelerinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin sponsorluğunda 30 Ekim-2 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen 8. Asya / Avustralya Helikopter forumunda (ARF 2019) buluştu. Helikopter dünyasının takip ettiği trend konular ve teknolojik gelişmelerin konuşulduğu etkinliğe uluslararası helikopter dünyası büyük ilgi gösterdi. Global şirketler ve ilgililerin katıldığı programda,Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat konuşma gerçekleştirdi.

Etkinliğe katılarak konuşmalarını gerçekleştiren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Türkiye helikopter kullanımında öncü bir ülke konumunda yer alıyor. Her alanda olduğu gibi helikopter ve havacılık alanında da Türkiye olarak önemli proje yatırımları gerçekleştirdik. Yaptığımız yatırımların sonuçlarını görmekten de büyük memnuniyet duyuyoruz. Özellikle bu alanda Türkiye bu yıl GÖKBEY helikopterimiz ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Uçuş testleri başladı ve sertifika çalışmaları devam ediyor. Bir diğer projemiz ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile Ağır Sınıf Taarruz helikopteri oldu. Türk savunma endüstrisi başta olmak üzere uluslararası savunma endüstrisini destekliyoruz. Burada gördüğümüz gibi Türkiye global oyunda büyük ve güçlü bir oyuncu olacağını ürettiği ve tasarladığı ürünlerle burada gösteriyor” dedi.

STM Banner

Konuşmalarında helikopter dünyası ve teknolojik yatırımların öneminin altını çizen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat şunları anlattı: “Türkiye’de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olarak özellikle tasarım ve üretim konusunda global bir oyuncu oldu. Helikopter tasarım ve üretim hikayemiz Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın da kullandığı T129 ATAK ile başlıyor. Yerli ve milli imkanlar ile de helikopter yelpazemizi genişletiyoruz, genişleteceğiz. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında hatırlanacağı gibi yine yerli ve milli tasarım ile üretimimiz olan GÖKBEY ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti. Bunlara ek olarak hatırlanacağı üzere, yakın zamanda SSB ile projeye imza attığımız Ağır Sınıf Taarruz Helikopterimiz için de çalışmalara başladık.”

İlk kez Türkiye’de düzenlenen prestijli etkinlik, dört gün boyunca ürünlere ait teknik sunuşlar ve paneller ile devam edecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu