Retinar PTR-X Antalya Havalimanı’nda göreve başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma tarafından milli imkanlarla geliştirilen Retinar Çevre Gözetleme Radar ailesinin, özellikle kritik tesislerin güvenliği için kullanılan modeli Retinar PTR-X, Antalya Havalimanı’nda göreve başladı.

Devlet Hava Meydan İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi gerçekleştirilen proje kapsamında; Havelsan Teknoloji Radar (HTR) şirketinin ana yüklenici olarak entegre güvenlik sistemi kurduğu Antalya Havalimanı’nın radar sistemi olarak, 2018 yılı içerisinde Retinar PTR-X seçilmişti. Havalimanın tüm çevre güvenliğinin sağlanması amacıyla çeşitli bölgelere konuşlandırılan Retinar PTR-X radarlarının kabul testleri, başarıyla tamamlandı. Böylece Avrupa’dan sonra Retinar Çevre Gözetleme Radarları, Türkiye’de de bir havalimanında çevre güvenlik radarı olarak kullanıma alındı. Ayrıca, füzyon algoritması altında çalışan çoklu Retinar PTR-X radarlarının “Coğrafi Bilgi Sistemi” destekli HTR güvenlik yönetim sistemine tam entegre edilerek kullanımı, havaalanları başta olmak üzere kritik bölgelerin güvenliğinde fark yaratan, özgün ve yenilikçi bir uygulama olarak ortaya çıktı.

STM Banner

Bu gelişmeyle birlikte Retinar Çevre Gözetleme Radar ailesinin yurtiçi ve yurdışı kullanıcı sayısı, 6’ya yükseldi.

Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radarı

Retinar PTR-X; özellikle kritik tesislerde veya araç üstünde sabit kullanım için tasarlanmış olup, ihtiyaç duyulan entegre güvenlik çözümlerinde radarların kamera sistemleri ile aynı konumda veya ayrı noktalarda, birbirini tamamlayacak şekilde entegre kullanımını sağlamaktadır. İnsan/havan ayrımı, 360 derece tarama, düşük algılanma olasılığı (LPI) ve düşük güç tüketimi özellikleri bulunan Retinar PTR-X’in azami tespit menzili, 24 kilometredir.

Ayrıca dron tespit yeteneği de bulunan PTR-X, Roketsan tarafından geliştirilen ALKA Anti-Dron Sistemi tarafından da kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu