HIMARS ve K239 CHUNMOO Sistemleri Polonya’da Üretilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD üretimi HIMARS ve Güney Kore üretimi K239 CHUNMOO Çok Namlulu Roketatar Sistemleri, kısmen Polonya savunma sanayii sektörü tarafından üretilecek.

Polonya’nın ABD ve Güney köreye sipariş vermiş olduğu HIMARS ve K239 CHUNMOO Çok Namlulu Roket Sistemleri’nin, Polonya’da ortak üretimi için ilk adım atıldı.

STM Banner

9 Kasım’da Varşova’da gerçekleştirilen törenle PGZ-WWR Konsorsiyumu ile Polonya Silahlanma Ajansı arasında HIMARS ve K239 CHUNMOO ÇNRA’ların bazı parçalarının Polonya’da üretilmesine yönelik çerçeve anlaşması, Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Polonya üretimi Jelcz 8×8 kamyonlara monte edilecek ilk K239 CHUNMOO bataryasının, gelecek yıl Polonya Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğini açıklayan Błaszczak, “Ortak üretim ilk başta sadece bazı bileşenleri kapsasa da ileride Polonya’nın bu gibi topçu sistemlerini tamamen kendisinin de üreteceğine eminim.

k239

Bu tür silahlar, Polonya Silahlı Kuvvetlerinin savaş potansiyeli ile caydırıcılığını önemli ölçüde artıracak ve saldırganı korkutup kaçıracak” dedi.

HIMARS ve K239 CHUNMOO ÇNRA sistemlerinde kullanılacak komuta kontrol ve iletişim sistemleri, insansız hava araçları, Jelcz 8×8 fırlatıcıların yanı sıra keşif, mühimmat ve bakım-onarım araçları gibi alt sistemlerin Polonya’da üretilmesi projesi; MBDA UK ile PZG arasında halihazırda yürütülen “Narew” Hava Savunma Sistemi projesinin ardından Polonya savunma sanayisi tarafından yürütülen en büyük ikinci proje olma özelliğini taşıyor.

Son dönemde silahlanma faaliyetlerini ciddi bir şekilde arttıran Polonya, 20 milyar dolardan yüksek bir bütçede savunma teçhizatı alım programları yürütüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’ın Topçu Mühimmatları Polonya Yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu