HIMARS’ta Kullanılacak ER GMLRS Füzesi Test Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Lockheed Martin şirketi, HIMARS Karadan Karaya Silah Sistemi’nde kullanılacak ER GMLRS Füzesi’ni test etti. Füze, yaklaşık 60 kilometre menzile ulaştı.

 Lockheed Martin, New Mexico’daki White Sands Füze Test Merkezi’ndeki bir testte yeni nesil Arttırılmış Menzilli Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemini (ER GMLRS) başarıyla sergiledi. ER GMLRS Füzesi, Perşembe sabahı ABD Ordusunun HIMARS Silah Sistemi’nden ateşlendi ve hedef bölgeye yaklaşık 59 kilometrelik kısa menzilli bir test uçuşunda tüm başarı kriterlerini karşıladı.

STM Banner

Faaliyet sırasında; planlanan uçuş yörüngesine uyum, fırlatmadan çarpışmaya kadarki menzil ve hassasiyet ile harp başlığının etkisi, HIMARS entegrasyonu ve genel füze performansı test edildi.

Yapılan açıklamaya göre; Lockheed Martin, şu ana kadar 60.000’den fazla GMLRS Füzesi üretti ve ABD Ordusu ile uluslararası müşteriler için entegre lojistik desteği de dahil olmak üzere 9.000’den fazla yeni GMLRS ve alternatif harp başlıklı roket üretme sözleşmesi imzaladı. Sistemler, şirketin Arkansas’ta bulunan Precision Fires Mükemmeliyet Merkezi’nde üretiliyor.

Ukrayna tarafından Rus Ordusu’na karşı aktif olarak kullanılan HIMARS’ın, bölgedeki popüleritesi de giderek artıyor. Polonya, Letonya, Estonya, Romanya ve Litvanya, son dönemde HIMARS tedarik etmeye karar verdi. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki tutumu sebebiyle bölgedeki çok namlulu roketatar pazarından adı silinen Belarus’un yerini, farklı ülkeler alıyor. Bu ülkelerin arasında ABD başta gelirken, Türkiye’den de Roketsan önemli atılımlar gerçekleştiriyor.

Detaylar: Roketsan’ın Topçu Mühimmatları Polonya Yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu