Litvanya Savunma Bakanlığı’ndan HIMARS Kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Litvanya, ABD’den sekiz adet M142 HIMARS Karadan Karaya Roketatar Sistemi satın alacak. Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas, sözleşmenin Aralık ayına kadar imzalanmasının beklendiğini söyledi.

Ukrayna tarafından Rus Ordusu’na karşı aktif bir şekilde kullanılan ABD üretimi HIMARS Sistemi, bölge ülkelerinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Polonya, Letonya, Estonya ve Romanya’nın ardından Litvanya da HIMARS tedarikine karar verdi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas tarafından yapılan açıklamada, “Amerikalılar, sözleşmenin Aralık ayının başında imzalanacağına dair yüzde 90 güvence verdiler. Sözleşme, 8 fırlatıcı sistemi içeriyor.” ifadelerine yer verildi.

Bakan Anušauskas, Letonya ve Estonya’nın da altışar HIMARS tedarik ettiğini söyledi. Litvanya’ya yönelik HIMARS teslimatlarının 2025 yılında başlayacağı öngörülüyor. Geçen hafta Litvanya hükümeti, bu yılki savunma bütçesini 148 milyon avro artırdı. Anušauskas’a göre bu miktardan yaklaşık 60 milyon Euro, HIMARS sistemlerinin satın alınması için ayrılacak. Ek bütçe; JLTV zırhlı arazi araçlarının, orta menzilli radarların ve mühimmatın satın alınması için kullanılacak.

HIMARS sistemi toplamda 6 adet roket ya da MGM-140 ATACMS füzesi taşıyabilme kapasitesine sahip.

HIMARS ÇNRA
HIMARS ÇNRA

Sistemin atış menzili 2-300 kilometre arasında değişiyor.

  • M26 roketi için: 32 km
  • M26A1/A2 roketi için: 45 km
  • M30/31 roketi için: 70 km
  • MGM-140 ATACMS füzesi için: 300 km
  • Precision Strike Füzesi (PrSM) füzesi için: 500 km

M31 Güdümlü Çok Namlulu Roket Sistemi (GMLRS), 15 ila 70+ kilometre menzile sahip. GPS güdüme sahip roket sistemi, üzerinde atış hazır 6 güdümlü roket bulunan HIMARS sistemine entegre edilebiliyor.

ABD, şu ana kadar 16 HIMARS sistemini Ukrayna’ya gönderdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Ukrayna İçin M982 Excalibur ve HIMARS Kararı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu