Hindistan C-295 için 2.5 milyar dolarlık üretime hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, C-295 için 2.5 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalamaya hazırlanıyor. Sözleşmeyle Hindistan Hava Kuvvetleri’ne 56 adet C-295 teslim edilecek.

Hindistan, Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve yaşlanan Avro-748 uçağı filosunun yerini alması için Airbus C-295 nakliye uçağını seçti. Edinilen bilgiye göre; Almanya merkezli Airbus Defence and Space şirketi ile Hindistan merkezli Tata Advanced Systems Limited (TASL) şirketi, 2.5 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme ile 56 adet C-295 uçağının ortak üretimini gerçekleştirecek.

STM Banner

Hintli yetkililere göre Airbus, ilk 16 uçağı hazır bir şekilde Hindistan Hava Kuvvetleri’n teslim edecek. Geri kalan 40 uçağın montajı ise TASL tarafından Hindistan’da gerçekleştirilecek. Halihazırda mali onay aşamasında olduğu bilinen sözleşmenin, yakın gelecekte imzalanacağı tahmin ediliyor.

Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Avro-748 uçaklarının yerini alacak C-295 uçakları, aynı zamanda AN-32 uçaklarının da görevlerini üstlenebilecek.

Projenin, sözleşmenin imzalanmasına müteakiben 10 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Önerilen İçerik: 2021’in ilk savaş uçağı Hindistan’da düştü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu