KTJ-3200 Turbojet Motoru kabul aşamasına geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

KALE ArGe tarafından yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motoru’nun kalifikasyon testleri tamamlandı. KTJ-3200 turbojet motoru için kabul faaliyetleri aşamasına geçildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan “Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi” kapsamında KALE ArGe tarafından yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motoru, kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamıştı. Edinilen bilgiye göre; SOM Seyir Füzesi ile ATMACA Gemisavar Füzesi’ne güç verecek olan KTJ-3200 Turbojet Motoru için kabul faaliyetleri aşamasına geçildi.

STM Banner

KTJ-3200 Turbojet Motoru’nun kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasına müteakiben düşük yoğunluklu seri üretim faaliyetlerine geçileceği ve bununla paralel olarak da SOM ve ATMACA platformlarına yönelik entegrasyon faaliyetlerinin başlatılacağı tahmin ediliyor.

KTJ-3200 Turbojet Motoru ile Türkiye’nin, bu alanda yurtdışına olan bağımlılığının sonlandırılması amaçlanıyor. Ayrıca ilk kez bu çapta bir turbojet motoru üreten Türkiye, bu projeden yola çıkarak daha güçlü turbojet motorlarının geliştirilmesi için faaliyetler icra edecek.

KTJ-3200 Turbojet Motoru

KTJ-3200 Turbojet Motoru

Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi, Kale Arge tarafından birkaç farklı yerli platformda kullanılmak üzere geliştirilen Turbojet Motor’un ve motora ait alt sistemlerinin tasarımı, üretimi, testlerinin yapılması, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesi, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi (TVP) hazırlanmasını kapsamaktadır.

Bu kapsamda tamamen yerli imkanlarla özgün olarak geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri ve hedef uçak gibi insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motor’dur.

  • Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özelliklerine sahiptir.
  • KTJ -3200 Kontrol ve Aksesuarlarının tamamı Kale Arge tarafından özgün olarak geliştirilmiştir.
  • KTJ-3200 üstün özellikleri sayesinde, yapılacak bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebilir.

Kale Arge tarafından 2013 yılında geliştirime faaliyetlerine başlanan KTJ-3200 turbojet motoru, halihazırda SOM ve ATMACA Füzelerinin üretiminde kullanılan ve Fransa’dan tedarik edilen TR-40 Turbojet Motorunun yerini alacak.

Önerilen İçerik: SOM siparişleri devam ediyor, KTJ-3200 çok yakında hizmette


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Güzel haberler bunlar. Bu sirketlerimizi dost ve müttefik ülkelerden ortaklar almaliyiz. Katar Malezya Endonezye Nijerya Etyopya, Tunus, Türki Cumhuriyetler, hatta Macaristan Portekiz Arjantin gibi batili ülkeleride gözardi etmemeliyiz. Dünya kücülüyor eskisi gibi ulasim 2 ay sürmüyor. THY her yere tarifeli ucuyor. Üklemiz dünyaniin her yerine bilgisini ve teknolojisini götürecek bir sistemle calismaliki hic sorunumuz olmayan ülkeleri dost hanemize yazalim. Elimiz ulaslar arasi arenada cok güclensin. Üzülerek söylüyorum ki bunu FETÖ devletimizden kat kat daha iyi yapti gecmiste. Bu yüzden nerde vardalarsa devletimize problem cikarabiliyorlar.
    T.C. cumhuriyeti vatandaslari dünyanin her yerinde evinde gibi rahat iletisim kurabilmeli is yapabilmeli. Her yerde olamaliyiz ki “komsularimiz” bizi sikbogaz edemesin. Cünkü su an onu deniyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu