Hindistan dev Rafale-M ve denizaltı tedarikine hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, Fransa’dan Rafale-M savaş uçağı ile denizaltı tedarik edecek. Anlaşmanın, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin bu hafta Fransa’ya yapacağı ziyaret sırasında imzalanması bekleniyor.

Son dönemde savunma ithalatını ciddi miktarda arttıran Hindistan, yeni bir tedarike hazırlanıyor. Hint basınına göre; Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bu hafta Fransa’ya yapacağı iki günlük ziyaret sırasında INS Vikrant uçak gemisi için 26 adet Rafale-Marine savaş uçağı siparişini açıklayacak.

STM Banner

Öte yandan aynı ziyaret kapsamında 3 adet ilave Scorpene (Kalveri) sınıfı denizaltı siparişinin de verilmesi bekleniyor. Denizaltılar, Hindistan’ın “Make in India” politikası kapsamında Mazagon Dockyards Limited (MDL) tarafından inşa edilecekler. Hindistan için üretilen 6 Scorpene denizaltının sonuncusu olan INS Vagsheer’in deniz kabul testleri halihazırda devam ediyor. Denizaltının, gelecek yıl Hint Donanması’na teslim edilmesi planlanıyor.

İlave üç Kalveri sınıfı denizaltı, DRDO tarafından tasarlanan ancak Fransız Donanma Grubu tarafından test edilip onaylanacak olan havadan bağımsız tahrik sistemi (AIP) ile donatılacak.

Scorpene

AIP, denizaltının bataryalarını şarj etmek için yüzeye çıkmasına gerek kalmadan bir haftadan fazla süre su altında kalmasına olanak tanıyor.

Öte yandan tedarik edilecek 26 adet Rafale-M savaş uçağının tamamının tek kişilik olacağı biliniyor. Uçaklardan 18’i INS Vikrant uçak gemisinde, geri kalan 8 adedi ise eğitim ve bakım faaliyetleri için karadaki hava üssünde görev yapacaklar.

Hindistan, kısa süre önce de ABD’ye 3 milyar dolar değerinde silahlı insansız hava aracı siparişinde bulunmuştu.

İLGİLİ İÇERİK: ABD’den Hindistan’a 3 milyar dolara 31 adet İHA


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Hindustan Times

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu