Hindistan’dan hipersonik test

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO); bugün Odishya sahilindeki Wheeler Adası’nda bulunan Dr APJ Abdul Kalam Fırlatma Kompleksi’nden, Hipersonik Teknoloji Gösterim Aracı (HSTDV) ile hava soluyan scramjet motorunun testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre; Hipersonik seyir aracı, kendisini 30 kilometre (km) yüksekliğe çıkaran bir katı roket motoru kullanılarak fırlatıldı. Fırlatmanın ardından seyir aracı, fırlatma aracından ayrıldı ve hava girişi planlandığı gibi açıldı. Hipersonik yanma devam etti ve seyir aracı, ses hızının altı katı yani yaklaşık 02 km/saniye hızında, istenen yörüngede uçuşa devam etti. Yakıt enjeksiyonu ve scramjet’in otomatik ateşlemesi gibi kritik olayların teknolojik olgunluğu kanıtladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Hindistan tarafından yapılan açıklamada, “Scramjet motoru da dahil olmak üzere fırlatma ve seyir aracının parametreleri; çoklu izleme radarları, elektro-optik sistemler ve Telemetri İstasyonları tarafından izlendi. Scramjet motoru, yüksek dinamik basınçta ve çok yüksek sıcaklıkta çalıştı. Hipersonik aracın seyir aşaması sırasında performansı izlemek için Bengal Körfezi’ne bir gemi de konuşlandırıldı.

Bu başarılı test ile hipersonik manevralar için aerodinamik konfigürasyon, ateşleme için scramjet tahrikinin kullanılması ve hipersonik akışta sürekli yanma, yüksek sıcaklıktaki malzemelerin termo-yapısal karakterizasyonu, hipersonik hızlarda ayırma mekanizması vb. gibi birçok kritik teknoloji kanıtlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Araştırmacılara göre bu testler, gerçekten de Hintli makamların dediği kadar başarılı geçti ise Hindistan’a hipersonik füze alanında önemli tecrübeler kazandırdı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu