Ukrayna: “2025 yılına kadar üç Neptün Tümeni oluşturacağız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 2025 yılına kadar “Neptün” Gemisavar Füzeleri’nin kıyı savunma versiyonu olan RK-360MT ile teçhiz edilmiş üç tümen oluşturacak.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Oleksiy Neizhpapa; Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın, 2025 yılına kadar RK-360MT Neptün Kıyı Savunma Sistemi ile teçhiz edilmiş üç tümen oluşturacağını açıkladı. Neizhpapa, “2025 yılına kadar bu kompleksle silahlanacak üç tümen oluşturacağız. Bu tümenleri, Ukrayna’nın Karadeniz ve Azak Denizlerine erişimi olan güney bölgelerine yerleştirmeyi planlıyoruz.

STM Banner

Ayrıca, kurulumlarından hemen sonra, Neptün kompleksinin bataryalarından biri muharebe görevine alınacak.” ifadelerinde bulundu.

Neptün Gemisavar Füzesi

Ukroboronprom’a bağlı Luch Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen “Neptün”, bir gemisavar füze sistemidir. Hava, kara ve deniz platformlarına entegre edilebilen olan Neptün, Ukrayna’nın mobil kıyı savunma sisteminin temelini oluşturmaktadır. 2019 yılı içerisinde birkaç atış testine tutulan Neptün’ün, yaklaşık 300 kilometre menzile sahip olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 150 kilogramlık harp başlığına sahip olan füzenin hızı ise 900 kilometre / saat’tir. Yani füze, 0.72 Mach hızı ile “High Subsonic” sınıfında yer almaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu