Hindistan ile Çin arasında J-20 ve Rafale atışması

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından tedarik edilen ilk Rafale jetlerinin ülkeye gelmesiyle birlikte, Hindistan ve Çin arasındaki tartışmalar yeniden canlandı.

Hindistan Savunma Bakanlığı, Eylül 2016’da Fransa merkezli Dassault Aviation ile 7.87 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalamış ve Hindistan Hava Kuvvetleri için 36 adet Rafale Savaş Uçağı sipariş etmişti. İlk Rafale uçağını Ekim 2019’da teslim alan Hindistan Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde 5 adet Rafale savaş uçağını ülkeye konuşlandırdı. Bunun üzerine hem Çin ile Hindistan arasındaki hem de Hindistan halkı arasındaki Rafale tartışmaları yeniden gündem oldu.

STM Banner

Hindistan ile Çin arasında tartışmalar

Bilindiği üzere Hindistan’ın konjonktür gereği iki ana düşmanı mevcut; Çin Halk Cumhuriyeti ve Pakistan. Bu iki sınır komşusuna karşı sürekli bir askeri yığınak halinde olan Hindistan, yüksek maliyetli askeri alımlar ile Silahlı Kuvvetleri’ni güçlü tutmayı amaçlıyor. Son birkaç sene içerisinde İsrail, Fransa ve Rusya Federasyonu ile S-400 Hava Savunma Sistemi, Su-30MKI savaş uçağı, Rafale savaş uçağı, SPIKE Tanksavar Füzesi, Seyir Füzesi ve T-90 Ana Muharebe Tankı tedariki konusunda milyarlarca dolarlık anlaşma imzalayan Hindistan, son dönemdeki askeri alımlarını daha çok Çin Halk Cumhuriyeti’ne göre şekillendiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Hindistan eski Hava Kuvvetleri (HAF) komutanı B.S. Dhanoa tarafından yapılan “Rafale bir oyun değiştirici, Çin’in J-20 uçağı yanına yaklaşamaz” şeklindeki açıklama, iki ülkenin askeri uzmanlarını karşı karşıya getirdi. Çin tarafı, Rafale’in AESA radarı, gelişmiş silah sistemleri ve kısmen azaltılmış düşük radar kesit alanı sayesinde diğer dördüncü nesil savaş uçaklarına karşı etkili olabileceğini ancak beşinci nesil bir stealth savaş uçağı J-20’ye karşı ise hiçbir şansının bulunmadığını belirttiler.

Rafale

Hindistan halkında Rafale alımına tepki

Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından 7.87 milyar ABD Doları bedel ile 36 adet Rafale savaş uçağı tedarik edilmesi, Hindistan halkından da bazı kesimlerin tepkisini çekti. Çoğu kişi, Rafale savaş uçaklarının birim maliyetlerinin 218.6 milyon ABD Doları’na denk geldiğini ve bunun çok yüksek bir meblağ olduğunu belirtti. Hatta bazı eylemciler, “Rafale jet anlaşması, bütün dolandırıcılıkların anası” ifadelerinin bulunduğu pankart taşıdılar.

Ancak Hindistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek Dassault Rafale savaş uçaklarının, 300 kilometre menzile sahip SCALP Seyir Füzesi ve 100+ kilometre menzile sahip METEOR Görüş Ötesi Hava-Hava Füzesi (BVRAAM) ile donatıldığı biliniyor. Dolayısı ile bunlar da anlaşmanın maliyetini yükselten etkenler.

Fransa hükümeti, Hindistan’a 36 adet Rafale savaş uçağı daha satmak için müzakere ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu