Türk F-16’ları Azerbaycan semalarında

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçakları, TurAz Kartalı 2020 Müşterek Tatbikatı kapsamında Azerbaycan’a intikal ettiler.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarının ve ilgili personelin Azerbaycan’a intikali sebebi ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılama töreni gerçekleştirildi. Tören kapsamında ilk olarak, iki ülkenin marşları çalındı ve akabinde ise şehitler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında imzalanan askeri iş birliği anlaşması kapsamında iki ülkenin kara ve hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla gerçekleştirilecek tatbikatlar, kara unsurlarının katılımıyla 1 – 5 Ağustos ve hava unsurlarının katılımıyla ise 29 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Tatbikat kapsamında birçok Türk askeri ile gerek zırhlı araç gerekse uçar unsurlar, Azerbaycan ve Nahçivan’a intkal ettiler.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir Yorum

  1. Bugünkü merakım pilot sayımız. Bir aralar basına da aksetmişti, darbe girişiminden sonra bir kısım pilotlar tensikatla ayrılmışlar , bazı pilotlar da kendi istekleriyle sivil hava yollarına geçmişlerdi. Gene basında hava kuvvetleri kökenli bazı pilotların tekrar göreve başlaması istenmişti. Uçak başına işte ne bileyim 1,8 pilot olması istenirdi. Geçen zaman zarfında bu açık giderildi mi? Yeni pilotlar yeterince tecrübe kazandılar mı ? Hala bir eksiklik, bir sıkışıklık var mı acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu