Hindistan Rafale jetlerini ülkede konuşlandırmaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Eylül 2016’da Fransız Dassault Aviation şirketine 36 adet Rafale Av / Bombardıman Uçağı sipariş eden Hindistan, Rafale jetlerini ülkede konuşlandırmaya hazırlanıyor.

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), Dassault Aviation’dan ilk Rafale jetini, 8 Ekim 2019 tarihinde törenle teslim almıştı. Rafale savaş uçaklarını, pilotlarının eğitim faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2020 yılı içerisinde Hindistan’a konuşlandırmayı hedefleyen IAF, COVID-19 sebebiyle bu konuşlandırmanın gecikeceğine dair endişe duyuyordu.

STM Banner

Ancak Fransa’nın Hindistan Büyükelçisi Emmanuel Lenain, savaş uçaklarının tedariki için belirlenen program takvimine saygı duyulacağını ve 36 Rafale jetinin Hindistan’a tesliminde gecikme olmayacağını söyledi.

Hindistan Rafale Programı

Hindistan Hava Kuvvetleri, Eylül 2016’da Dassault Aviation ile imzalamış olduğu 7.87 milyar dolarlık anlaşma ile 36 adet Rafale Av / Bombardıman Uçağı siparişinde bulunmuştu. Anlaşmaya müteakiben Hindistan Hava Kuvvetleri, ilk Rafale jetini, 8 Ekim 2019 tarihinde törenle teslim aldı. Hindistan’ın sipariş ettiği 36 adet Rafale savaş uçağından 6 adedi eğitim, 30 adedi ise klasik muharebe konfigürasyonunda olacak.

Hindistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek Dassault Rafale savaş uçakları, 300 kilometre menzile sahip SCALP Seyir Füzesi ve 100+ kilometre menzile sahip METEOR Görüş Ötesi Hava-Hava Füzesi (BVRAAM) ile donatılacak. Ayrıca Fransa hükümeti, Hindistan’a 36 adet Rafale savaş uçağı daha satmak için müzakere ediyor.

Hindistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen ilk dört Rafale savaş uçağının, bu sene içerisinde düzenlenecek gemi seferiyle ülkeye ulaştırılması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu