Hindistan Ramjet teknolojisini test etti

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Hindistan Savunma Sanayisi, Cuma günü ülkesindeki entegre test fırlatma platformunda geliştirmekte olduğu Katı Yakıt Kanallı Ramjet teknolojisini test etti.

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO), Cuma günü Chandipur’daki Entegre Test Merkezi (ITR)’ndeki fırlatma platformundan, Katı Yakıtlı Ramjet (SFDR) teknolojisinin denemelerini başarıyla gerçekleştirdi.

Hindistan Savunma ve Geliştirme Örgütü tarafından yapılan açıklamada; Ramjet teknolojisinin başarılı bir şekilde test edilmesinin, uzun menzilli hava-hava füzesi geliştirilmesi açısından teknolojik bir avantaj sağladığı ve bu tür bir teknolojinin şu anda sayılı ülkede mevcut olduğu ifade edildi.

Ek olarak, güçlendirici motor dahil tüm alt sistemlerin test sırasında beklendiği gibi çalıştığını belirten DRDO, SFDR teknolojisi de dahil olmak üzere birçok yeni teknolojinin kanıtlandığını belirtti.

RamJet

Edinilen bilgiye göre; testin bir parçası olarak uçaktan salınım simülasyonunu oluşturmak amacıyla füze, belirli bir yüksekliğe yönlendirildi ve istenilen irtifaya ulaşıldıktan sonra, motor ateşlendi.

Füzenin performansı, ITR tarafından konuşlandırılan elektro optik, radar ve telemetri cihazları tarafından toplanan verileri kullanılarak izlenmiş ve hedeflere başarılı bir şekilde ulaşıldığı doğrulandı.

İlaveten DRDO; SFDR’yi ilk olarak 2017’de geliştirmeye başlamış, 2018 ve 2019’da da başarılı testlerini gerçekleştirmişti.

TÜBİTAK-SAGE’den RamJet ve Trisonic Rüzgar Tüneli hamlesi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu