Hindistan’da ölümlü MiG-21 kazası

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) Komutanlığı’na ait bir MiG-21 tipi savaş uçağı, geçtiğimiz günlerde henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Olayda, pilot hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili olarak Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “IAF’a ait bir MiG-21 Bison uçağı, bu sabah (17 Mart 2021) Hindistan’ın merkezindeki bir hava üssünde muharebe eğitimi görevi için kalkarken ölümcül bir kazaya karıştı. IAF, trajik kazada Yüzbaşı A Gupta’yı kaybetti. Kazanın nedeninin belirlenmesi için tahkikat başlatılması kararı verildi.” ifadelerinde bulunuldu.

STM Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri, sürekli olarak kaza sonucu kaybedilen hava araçları ile gündemde. Hatta 2021 yılında düşen ilk savaş uçağı bile Ocak 2021’de düşen IAF MiG-21’i oldu. Hem hemen her ay bir adet savaş uçağı kaybı yaşayan Hint Ordusu, geçtiğimiz yıl da kendi hava savunma füze sistemi ile kendi Mi-17 helikopterini vurmuş ve olayda hayatını kaybeden askerler olmuştu. Hindistan’da yaşanan kazaların sebepleri arasında, koordinasyon eksikliği ve eğitim personeller öne çıkmakta. Buna ilaveten lojistik sıkıntıların da bu kazaları etkileyen başka bir faktör olduğu tahmin edilmekte.

MiG-21
MiG-21

Tüm bu kazalara rağmen Hindistan Hava Kuvvetleri, altyapısını güçlendirmek yerine ilave savaş uçağı tedarik etmeye devam ediyor. Kısa süre önce Fransa’dan ilk Rafale savaş uçaklarını teslim alan Hindistan Hava Kuvvetleri, Rusya Federasyonu’ndan da Su-30MKI tedarikine bir yandan devam etmekte. Dünyanın en fazla savaş uçağına sahip ilk 10 ülkesi arasında bulunan Hindistan Hava Kuvvetleri’nin, alt yapısını güçlendirmediği sürece bu kazalara engel olamayacağı düşüncesi ağır basmakta.

Önerilen İçerik: Hindistan Su-30MKI’ların yapısal parça üretimini tamamladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu