Rusya’dan İngiliz askeri uçaklarına elektronik harp

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz The Times gazetesine konuşan İngiliz askeri istihbarat kaynakları, Kıbrıs’ta bulunan Ağrotur (Akrotiri) Hava Üssü’nden kalkan nakliye uçaklarına Rusya’nın sürekli olarak müdahalede bulunduğunu söyledi.

İngiliz askeri istihbaratına göre Rusya, İngiltere’ye ait A400M kargo uçaklarının Ağrotur’dan kalkış yapmasını engellemek ve sinyal karıştırmak maksadıyla bu uçaklara kalkış esnasında elektronik harp uyguluyor. İngiliz kaynaklar bu uçakların savaş uçakları değil, sadece asker ve yedek parça taşıdığını belirtiyor. A400M kargo uçaklarının yaşanan olaylarda uydu iletişim sistemlerinin kesintiye uğratılmaya çalışıldığı fakat bunların başarıya ulaşamadığı not ediliyor.

STM Banner

Haberde Akdeniz’in bu bölümünde sadece Rusya ve Suriye’nin İngiltere’ye “düşmancıl” gözle baktığı belirtilirken Suriye rejiminin elinde böyle bir kapasite olmadığı, bunu ancak Rusya’nın yapabileceği vurgulanıyor.

A400M ATLAS Stratejik Nakliye Uçağı Projesi

A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı projesi programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye’nin katılımı ise 1988 yılında gerçekleştirilmiştir. Projeye Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye iştirak etmektedir. Program dışında, Lüksemburg ve Malezya’nın da 1+4 adet uçak siparişi bulunmaktadır. Proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 adet A400M ATLAS tedarik edilmesi planlanmıştır.

Önerilen İçerik: Elektronik Harp Nedir?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu