Hindistan’da yine savaş uçağı düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan’ın Goa eyaletinin Dabolim kentinde, Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait MiG-29K tipi savaş uçağı düştü.

Hindistan’ın Goa eyaletinin Dabolim kentinde bulunan INS Hansa Askeri Hava Üssünden, rutin eğitim uçuşu sebebiyle kalkış yapan Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait MiG-29K tipi savaş uçağı, motor arızası sebebiyle düştü. Hindistan Donanmasına göre söz konusu uçağın düşüş sebebi, motorun kuş çarpması sonucu yanmaya başlaması. Uçuş esnasında uçakta bulunan iki pilot, fırlatma kolunu çekerek uçaktan güvenli bir şekilde ayrıldı.

STM Banner

Hindistan Ordusu, son yıllarda karıştığı kazalar ve kaybettikleri uçaklar ile gündemde. Ordu, hemen hemen her ay bir hava aracını kaybediyor. Geçtiğimiz aylarda da Hindistan Hava Kuvvetleri’ne bağlı hava savunma bataryası, yine Hint ordusuna ait Mi-17 Genel Maksat Helikopterini kazara vurmuştu. Olayın ardından, birçok asker hayatını kaybetmişti.

Hindistan’ın 2.2 milyar dolar bedeli ile tedarik ettiği 45 adetlik MiG-29K savaş uçağı filosu, şu anda donanmanın tek uçak gemisi olan INS Vikramaditya’da faaliyet gösteriyor. Bu uçaklar gelecekte, Hindistan’ın ilk Yerli Uçak Gemisi Vikrant’a konuşlanacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu