Hindistan’dan 850 milyon dolarlık S-400 ödemesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, Rusya Federasyonu’na S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarikiyle ilgili olarak 850 milyon dolar değerindeki ilk ödemeyi gerçekleştirdi.

Eylül 2018 tarihinde 5 sistem S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedariki için Rusya Federasyonu ile 5.43 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalayan Hindistan, anlaşma kapsamında 850 milyon dolar değerindeki ilk ödemeyi gerçekleştirdi. Ağustos ayında gerçekleştirilen ödeme, toplam anlaşma tutarının yaklaşık %15’ine tekabül ediyor.

STM Banner

Rusya Federasyonu tarafından Hindistan için üretilecek ilk S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sisteminin, 2020 yılında teslim edilmesi bekleniyor. Geriye kalan dört sistem ise 2025 yılına kadar teslim edilecek.

Öte yandan; Hindistan’ın askeri ekipmanının yaklaşık %60’ını tedarik eden Washington, Yeni Delhi’yi S-400 tedarikinden caydırmak için CAATSA yaptırımları ile tehdit etmişti. İlk ödemenin ardından bu tehdidin seviyesinin ne olacağı bilinmezken ABD, halihazırda Türkiye’ye de S-400 tedariki sebebiyle F-35 ambargosu uyguluyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu