Hindistan’dan 101 çeşit savunma sanayii ürününe ambargo

Roketsan-ATMACA-Banner

Başbakan Narendra Modi liderliğindeki Hindistan hükümeti, geçtiğimiz gün alınan karar ile 101 çeşit savunma ve havacılık sanayii ürününe ithalat yasağı koydu.

Edinilen bilgiye göre Hindistan; Başbakan Narendra Modi tarafından oluşturulan “Atmanirbhar Bharat” isimli “Hindistan’ı kendine güvenen bir ulus yapma” vizyonu kapsamında, toplam 101 çeşit savunma sanayii ürününe ithalat yasağı koydu. Söz konusu yasak ile dünyanın en büyük savunma sanayii ithalatçısı ülkelerinden biri olan Hindistan’da, savunma sanayii yerlilik oranın yükseltilmesi amaçlanıyor.

STM Banner

Hindistan tarafından ithalatı yasaklanan 101 çeşit ürün arasında; 120mm Sabot Mark II mühimmatı, çeşitli tiplerdeki tüfek mühimmatları, kısa menzilli karadan havaya füze (SAM) sistemleri, gemi konuşlu seyir füzeleri, tank simülatörleri, gemi konuşlu yakın hava savunma silah sistemleri (CIWS), balistik kasklar, füze destroyerleri, sonar sistemleri, karşı tedbir mühimmatları, elektronik istihbarat sistemleri, uydu terminalleri, askeri kara araçları, mini İHA’lar, piyade tüfekleri, mayınlar, zırhlı araçlar ve 120kgf’lik jet motorları da bulunuyor.

Ayrıca söz konusu listede, Hindistan tarafından geliştirilen LCA Mark 1A Hafif Taarruz Uçağı, Pinakarocket ÇNRA ve Akash Füze Sistemi’nin de bulunması kafa karışıklığı yarattı. Bununla ilgili olarak Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, üretici firmalar tarafından bu ürünlerin yerlilik oranın arttırılması ve ithal parça miktarının istenilen sınırlara çekilmesi gerektiği vurgulandı.

Edinilen bilgiye göre; listede bulunan ve Hindistan Ordusu’nun ihtiyaç duyduğu ithal ürünlerin yerine, bundan sonra yerli muadilleri kullanılacak. Eğer yerli muadili olmayan ürünler var ise de geliştirilmeleri için proje başlatılacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ben de bakkaldaki ton konservesine ambargo koyacağım,oldu mu ? Modi bunu neden cümle aleme ilan ediyor ki ? Herhalde tribünlere oynuyor. Almazsan almazsın. Döve döve sana kim mal satabilir ?
    Bu Allahın sıcağında, bu müthiş karar kaç röle üzerinden benim bile önüme geldi. Birşey değil, bizden
    de birşey almayabilir ki hatırım kalır yani.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu