Hindistan’dan Çin sınırına HAL LCH sevkiyatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin ile yaşadığı gerilimi bir silahlanma yarışına dönüştüren Hindistan; Hindustan Aeronautics Limited (HAL) şirketine ait iki adet Hafif Taarruz Helikopteri (LCH) prototipini, Ladakh bölgesine konuşlandırdı.

Edinilen bilgiye göre; HAL şirketine ait olan ve Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) emrine tahsis edilen iki helikopterden biri, yüksek irtifada bulunan bir hedefe karşı simüle saldırı gerçekleştirdi ve bölgedeki zorlu bir konuma iniş gerçekleştirdi.

STM Banner

Kısa süre önce üretimi başlayan Hafif Taarruz Helikopteri (Light Combat Helicopter)’nden Hindistan Kara Kuvvetleri ile Hindistan Hava Kuvvetleri’nin, toplam 160 adet tedarik etmesi planlanıyor.

Hafif Taarruz Helikopteri (LCH), yaklaşık 500 kilogram faydalı yük taşıyabilen 5,5 tonluk bir helikopterdir. Azami 550 kilometre menzile ve 6.500 metre servis irtifasına ulaşabilmesi için iki adet Fransız Safran üretimi Ardiden 1H1 tipi turboşaft motorla donatılan LCH, Himalayalar için özel olarak tasarlanmıştır.

Gelişmiş bir sensör ve elektronik koruma paketi ile donatılan LCH; Nexter üretimi 20mm baş topu, 70mm roket, MBDA üretimi Mistral ATAM Hava Savunma Füzesi ve NAG Anti-Tank Güdümlü Füze ile donatılmıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu