Siauliai Hava Üssü’ne NATO modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO’nun Baltık Hava Polisi misyonunu 2016 yılından beri ana operasyon üssü olan Siauliai Hava Üssü (Litvanya), NATO Destek ve Tedarik Ajansı tarafından modernize edildi.

Edinilen bilgiye göre NATO Destek ve Tedarik Ajansı, modernizasyon kapsamında toplamda beş bina, iki apron, bir rampa alanı, bir taksi yolu, iki yol ve bir aydınlatma altyapısının restorasyonunu içeren 12 projeyi tamamladı. Bunlara ek olarak Ajans, iki yıl içerisinde gerçekleştirilecek olan üç altyapı iyileştirme projesinin de ilerleyişini denetliyor.

STM Banner

Litvanya hükümeti, 1933 yılında Siauliai Hava Üssü’nü inşa etti ve askeri havacılık faaliyetleri için kullanmaya başladı. Sovyetler Birliği; üssü 1940’ta ilhak etti, 1941’den 1944’e kadar işgal etti ve savaştan sonra da işletmeye devam etti. 1993’te son Sovyet birlikleri bölgeden çekildiğinde, Litvanya Hava Kuvvetleri üssü devraldı ve buradan uçuş operasyonlarını tekrardan başlattı. Havaalanı sivil uçuşlara izin verecek şekilde kısmen yeniden donatıldı ancak Litvanya Hava Kuvvetlerinin temeli olarak kaldı. Daha sonra 2004’te, Litvanya NATO’ya katıldı ve NATO Hava Kuvvetleri, Baltık Hava Polisi misyonunun bir parçası olarak üsse konuşlandırıldı. Üs, ayrıca kargo ve transit uçaklara yakıt ikmali yapmak için kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ağırladığım yabancı misafirlerim de “Cağaloğlu” kelimesini son derece ilginç ve telaffuzu zor buluyorlar. Deneyin bakalım, Siauliai kelimesini beş saniye içinde üç defa hatasız tekrar edebilecek olana bir kazan sıcak su vereceğim. Yarım saat sonra bu kelimeyi hatırlayabilene ise ayrıca pişmiş bir tavuk yumurtası. Suyun da ,yumurtanın da bende kalacağına emin olmasam, böyle bonkör davranmazdım zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu