Hindistan’dan Igla-S MANPADS için milyar dolarlık sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, Rusya’dan milyar dolar değerinde Igla-S MANPADS (Omuzdan Atılan Füze Sistemi) tedarik etmek amacıyla bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; Hindistan ile Rusya Federasyonu, 9K338 Igla-S (NATO Rapor Adı: SA-24 Grinch) MANPADS’in Hindistan’da lisans altında üretimi ve tedarikine ilişkin bir sözleşme imzaladı. Dubai Airshow 2023 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda imzalanan sözleşme ile Hiny Ordusu envanterindeki mevcut Igla MANPADS’ler, Igla-S’ler ile değiştirilecek.

STM Banner

Rus haber ajansı TASS’a göre; yaklaşık değeri 1.5 milyar dolar olan sözleşme, 5.175 adet Igla-S Füzesi ile 800 adet uluslararası literatürde gripstock olarak bilinen lançerin tedarikini kapsıyor.

Igla-S MANPADS’lerin büyük bir kısmı Rusya Federasyonu tarafından Hindistan’a teslim edilecekken, 600 füze ise Hindistan’ın devlete ait savunma şirketi Bharat Dynamics Ltd. tarafından üretilecek.

Igla-S

Hindistan daha önce de Rusya’dan 5.43 milyar dolar tutarında S-400 Triumf Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi tedarik etmişti. 5 filoluk S-400 siparişi kapsamında Hindistan’a, şu ana kadar çok sayıda teslimat gerçekleştirildi.

9K338 Igla-S

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Rus hava savunma mimarisinde önemli bir yere sahip olan Igla MANPADS ailesinin en gelişmiş versiyonu olan Igla-S, önceki versiyonlarda 5 kilometre olanın aksine 6 kilometre azami menzile sahiptir. Yine önceki Igla versiyonlarına nazaran güdüm birimi daha hafif yapıda olan Igla-S’te, eski varyantlarda 1.2 kilogram olan harp başlığı ağırlığı 2.5 kilograma çıkartılmıştır.

Harp başlığının doğru konumda infilakı için lazer yaklaşma tapası kullanan Igla-S’in, helikopterler ve uçaklara ilaveten seyir füzeleri ile İHA’lara karşı da etkili olduğu iddia edilmektedir.

Igla-S

Igla-S, 3.5 kilometre azami irtifaya sahiptir.

Rusya’nın 10 yıllık bir zaman zarfı içerisinde ihraç edeceği tahmin edilen MANPADS sayısı yaklaşık 10 bin adetken; Hindistan’ın Igla-S siparişi, bu sayının yaklaşık yarısına tekabül ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu