NATO’da E-3 Sentry AWACS dönemi sona eriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO’nun E-3 Sentry uçaklarından oluşan mevcut AWACS filosu, kullanım ömrünün sonuna yaklaşıldığı için yeni nesil E-7A uçakları tedarik edilecek.

NATO’nun gelecek yıllarda, ABD’nin Boeing firmasından 6 adet E-7A Wedgetail tipi uçak tedarik edeceği açıklandı. E-7AA Wedgetail uçakları, NATO’nun mevcut E-3 Sentry Havadan Erken İhbar ve Komuta Kontrol (AWACS) uçaklarının yerlerini alacak.

STM Banner

Açıklamada, yeni uçakların alımı konusunda bir grup NATO müttefiki ülkenin oluşturduğu konsorsiyumun onay verdiği kaydedildi. İlk uçağın, 2031 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, konuyla ilgili açıklamasında, gözetleme ve kontrol uçaklarının NATO’nun toplu savunması için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Stoltenberg, “Müttefikler kaynakları havuzda toplayarak, tek başına ülkelere pahalıya gelecek büyük varlıkları topluca satın alabiliyor. Giderek daha istikrarsızlaşan dünyaya kendimizi uyumlandırırken son teknolojiye yatırım transatlantik savunma işbirliğinin gücünü gösteriyor.” ifadesini kullandı.

E-7-Wedgetail-
E-7-Wedgetail

Boeing 737’nin askeri versiyonu

Komuta ve kontrol işlevleri sağlayan gelişmiş erken uyarı ve kontrol uçağı E-7 Wedgetail, güçlü radarı sayesinde düşman uçaklarını, füzelerini ve gemilerini uzak mesafelerden tespit edebiliyor ve NATO savaş uçaklarını hedeflerine yönlendirebiliyor.

NATO açıklamasına göre; ABD, İngiltere ve Türkiye de Boeing 737 uçağının askeri versiyonu olan Wedgetail’i kullanıyor ya da kullanmayı planlıyor.

NATO’nun 1980’lerden beri E-3A Havadan Uyarı ve Kontrol (AWACS) uçağı filosu bulunuyor. Almanya’daki Geilenkirchen hava üssünde konuşlu AWACS’lar NATO’nun tüm büyük operasyonlarında uçtular.

E-7’lerin ana üssünün de Geilenkirchen’de olması ve Avrupa’nın çeşitli ileri noktalarında görev yapması bekleniyor. E-3 Sentry’ler, halihazırda Konya’daki 3. Ana Jet Üssü merkezli olarak da görev icra ediyorlar.

hik
E-7T (TurAF)

E-3 Sentry

Ticari bir uçak olan 707/320’nin gövdesi üzerinden şekillendirilen E-3 Sentry AWACS (Airborne Warning and Control System/ Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi)’ın test ve denemeleri, 1975 yılında başlamış olup, Amerikan Hava Kuvvetlerine ilk uçak Mart 1977’de teslim edilmiştir.

Bu tarihten sonra da Sentry hem Birleşik Krallık, Fransa Cumhuriyeti, Suudi Arabistan Krallığı ve Japonya gibi dost ülkeler hem de NATO tarafından tedarik edilmiştir. Halihazırda da kullanılmaya devam eden E-3 Sentry faydalı kullanım ömrünün sonuna yaklaşırken, E-7 Wedgetail, Sentry’nin halefi olma yolunda ilerlemektedir.

İLGİLİ İÇERİK: E-7T HİK ilk yurtdışı görevini gerçekleştirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu