Hint Hava Kuvvetleri’nin Tejas Uçağı ilk uçuşunu yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hint Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Tejas Jet Eğitim Uçağı, 5 Nisan 2023 tarihinde ilk uçuşunu yaptı. LT5201 seri numaralı ilk seri üretim Tejas LCA-T Mk1, 35 dakikalık bir uçuş için havalandı.

LT5201 numaralı Tejas; 32 adedi tek koltuklu ve 8 adedi çift koltuklu olmak üzere toplamda 40 adet üretilecek Tejas LCA Mk.1 jet eğitim uçağının, ilki olma özelliğine sahip. Hint Hava Kuvvetleri, ilk etapta 8 adet Tejas jet eğitim uçağı tedarik edecek.

STM Banner

13 Ocak 2021’de Hindistan Güvenlik Kabine Komitesi (CCS), hava kuvvetleri için 83 adet HAL Tejas LCA Mk1A tedarikini onayladı. Değeri 6.4 milyar ABD Doları olan sözleşme, 73 adet Tejas LCA Mk1A ve 10 adet Tejas LCA-T Mk1A eğitim uçağını kapsıyor ve altyapı geliştirmeyi de içeriyor.  Hint Hava Kuvvetleri için sipariş edilen 83 adet uçağın teslimatının, 2029 yılında tamamlanması planlanıyor.

Scramble’a göre; altyapı geliştirilmesi; kritik görev sistemleri için onarım süresini kısaltmayı ve operasyonel kullanım için uçakların harbe hazırlığını arttırmayı amaçlıyor. Bu sayede Hint Hava Kuvvetleri, ilgili hava üslerindeki onarım altyapısı sayesinde filosunu daha verimli ve etkin bir şekilde idame ettirebilecek. Hint Hava Kuvvetleri tarafından tedarik edilecek Tejas LCA Mk1A uçakları ile toplamda 4 farklı filo donatılacak.

Tejas - Python-5

7 Nisan 2023 tarihinde Hindistan Savunma Bakanı Giridhar Aramane, Hindustan Aeronautics Limited (HAL) şirketinin Nashik Bölümü’nde üçüncü Hafif Savaş Uçağı (LCA) üretim hattının açılışını yaptı. Yeni üretim hattı, HAL’ın Tejas LCA Mk1A üretim kapasitesini yılda 16 uçaktan 24 uçağa çıkarmasını sağlayacak. Diğer iki Tejas üretim hattı HAL’ın Bengaluru Bölümünde yer alıyor.

Tejas MK1A

Tejas MK1A, 2020 yılında Full Operasyonel Kabiliyet (FOC)’e ulaşan Tejas MK1’lerin bir üst versiyonu. MK1A ile Tejas uçaklarına; İsrail üretimi Elta EL/M-2052 AESA radarı veya Hindistan üretimi Uttam AESA radarı, öz savunma sistemi, radar ikaz alıcısı ve harici karıştırma podu entegrasyonu yapılacak.

Rafael-I-Derby-ER
Rafael I-Derby-ER

MK1’e göre daha düşük bir ağırlığa sahip olacak. MK1’e göre yapılan en önemli değişikliklerden biri de MK1A’da Hindistan tarafından üretilen Astra 1 ve Astra 2 Görüş Ötesi Hava-Hava Füzeleri’nin kullanılacak olması. MK1 versiyonunda ise yalnıza FOC seviyesindeki MK1’lerde Derby Görüş Ötesi Hava-Hava Füzesi atma kabiliyeti bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Scramble

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu