MELTEM-III Deniz Karakol Uçağı Projesi tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile İtalyan Leonardo şirketi arasında 2012 yılında imzalanan MELTEM-III Projesi, son uçağın da teslim edilmesiyle tamamlandı.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 6 adet P-72 Deniz Gözetleme Kabiliyetli Deniz Karakol Uçağı ve 3 adet C-72 Genel Maksat Uçağı tedarikini kapsayan MELTEM-III Projesi, tamamlandı. Proje kapsamında üretilen son P-72 Deniz Karakol Uçağı, kısa süre önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alındı.

STM Banner

MELTEM-III Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2012’de başlatılmıştı. Temmuz 2012’de İtalyan Alenia Aermacchi S.p.A (Leonardo) ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşmaya binaen, tedarik edilecek 6 adet ATR-72-600 Deniz Karakol Uçağı’nın yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri, TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmiştir.

MELTEM-III Projesi çerçevesinde “Deniz Karakol Uçağı” konfigürasyonuna dönüştürülecek ilk ATR-72-600 uçağı, 19 Nisan 2013 tarihinde TUSAŞ tesislerine intikal etmiştir. 2017 yılı içerisinde ilk ATR-72-600 Deniz Karakol Uçağı’nın Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanmış ancak sertifikasyon faaliyetlerinde yaşanılan sıkıntılar sebebi ile proje bir miktar sarkmıştır.

MELTEM-III Projesi P-72 Deniz Karakol Uçağı
MELTEM-III Projesi P-72 Deniz Karakol Uçağı

2020 yılında başlayan teslimatlar, 2023 yılı içerisinde son Deniz Karakol Uçağı’nın da teslimiyle tamamlanmış bulunmaktadır.

Türk Savunma Sanayii ve MELTEM-III Projesi

Proje kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu (yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri), malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek (proses sertifikasyon ve eğitim planı hazırlama, uçakların periyodik bakımı) aktiviteleri gerçekleştirilmiştir. ASELSAN tarafından sistem/cihaz tedariki sağlanmıştır. Uçaklarda Milsoft tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunurken, Deniz Karakol Yer İstasyonu HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellenmiştir.

P-72 Deniz Karakol Uçakları, denizaltı savunma harbi (DSH) görevi kapsamında Mk-46 Mod 5 ve Mk-54 Torpidolarını kullanabilmektedirler.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu