Hint Ordusu BARAK-8 MRSAM’i Kullanıma Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), İsrail ile ortaklaşa geliştirdiği BARAK-8 MRSAM’i kullanıma alındı. Orta Menzilli Karadan Havaya Füze (MRSAM) Sistemi, 70 kilometre menzile sahip.

Hindistan Hava Kuvvetleri; düşman savaş uçakları, seyir füzeleri, helikopterler ve insansız hava araçları gibi hava tehditlerini 70 kilometre menzile kadar etkisiz hale getirebilen orta menzilli bir karadan havaya füze (MRSAM) sistemini devreye aldı.

STM Banner

BARAK-8 MRSAM

BARAK-8 MRSAM, Israel Aerospace Industries (IAI) ve Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından ortaklaşa geliştirildi. Projede yer alan diğer firmalar arasında ise İsrailli Rafael ile Hint Bharat Electronics Limited, Bharat Dynamics Limited ve Larsen & Toubro firmaları bulunuyor. Hindistan, 450 adet MRSAM füzesi ile 18 adet ateşleme ünitesi tedarik etmeyi planlıyor.

BARAK-8 Sistemi; gelişmiş radar, komuta/kontrol sistemleri ile mobil füze fırlatma platformlarına sahip. MRSAM Füzesi; 4.5 metre uzunluğa, 276 kilogram ağırlığa, aktif radar arayıcı başlığa, AESA radara ve çift yönlü datalinke sahip. Orta safhada datalink ile hedefine yönelen MRSAM, terminal safhada ise RF arayıcı başlık aracılığıyla hedefine kilitleniyor. 70 kilometre azami menzile sahip füze, Mach 2 hızda seyir icra edebiliyor.

KRAS-MRSAM
MRSAM Arayıcı Başlık

Ayrıca MRSAM’ın deniz versiyonu, hava savunma harp yeteneklerini arttırmak için birkaç Hint savaş gemisinde halihazırda devreye alınmış durumda. Hint Kara Kuvvetleri de MRSAM için sipariş verdi ancak sistemi henüz devreye almadı. Hindistan ve İsrail, gelişmiş karadan havaya füze sistemleri için son dört yılda yaklaşık 3 milyar dolar değerinde ayrı anlaşmalar imzaladılar.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (Sipri) tarafından Mart 2021’de yayınlanan bir rapora göre, İsrail son beş yılda Hindistan’ın ilk üç silah tedarikçisi arasında yer aldı. 2016-20 döneminde Hindistan’ın en büyük üç silah tedarikçisi Rusya (%49), Fransa (%18) ve İsrail (%13) oldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: SSB Başkanı Demir: S-400 Ayarında Yerli Hava Savunma Sistemine Doğru Gidiyoruz


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu