Hint Ordusu’ndan Kalyani M4 tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Savunma Bakanlığı 1,78 milyar Hindistan Rupisi (24,6 milyon ABD doları) değerinde bir anlaşmayla bilinmeyen sayıda Hint yapımı Kalyani M4 4×4 zırhlı araç sipariş etti.

Güney Afrikalı havacılık ve teknoloji şirketi Paramount Group ve Hindistan’ın Bharat Forge şirketi, bu araçları Hindistan silahlı Kuvvetleri için üretmek üzere iş birliği yapacak.

STM Banner

Yapılan anlaşma Bharat Forge tarafından 23 Şubat 2021’de, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de gerçekleşen Uluslarası Savunma Fuarı (IDEX) 2021’in ikinci gününde Güney Afrikalı savunma sanayi şirketi Paramount Group ile anlaşmanın imzalanmasına takiben açıklandı.

Bharat Forge Genel Müdür Yardımcısı Amit Kalyani, anlaşmaya dair açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Paramount Group ile ortak olmaktan çok memnunuz. Bu iş birliği, uyumlu sinerjilere ve birbirini tamamlayıcı yeteneklere sahip iki lider şirketin üretim ve teknoloji mükemmelliğini bir araya getiriyor. Kalyani M4 harika bir yeni nesil araç ve onu dünya çapındaki tüm pazarlarda konumlandırmak istiyoruz.”

Asia Pacific’e göre; araçların Hindistan Savunma Bakanlığı’nın ‘acil tedarik programı’ kapsamında Hint Ordusu’nun kullanımına sunulacağına ve Himalaya bölgesindeki Çin ile ortak sınırlarda kullanılacağı açıklandı

Sipariş edilen araç sayısının açıklanmamış olmasına rağmen sayının az olması bekleniyor, ancak Hint Ordusu’nun toplamda 200 aracı tedarik edeceği iddia edilmekte

Bharat Forge, Paramount Group to produce Kalyani M4 in India, bags order  worth Rs 178 crore from Indian Defence Ministry

Kalyani M4, Paramount Group’a ait Mbombe4 4×4 mayına ve pusuya karşı dayanıklı aracın Hindistan’a ait türevidir. Aracın Hindistan’a özgü modifikasyonları, Hindistan Hükümeti’nin ‘Make in India’ adlı yerlileşme programını destekleyecek şekilde Bharat Forge tarafından gerçekleştirilecek.

Kalyani M4, sahip olduğu balistik koruma sayesinde 50 kilograma kadar TNT/IED’lere ve el yapımı patlayıcılara karşı dayanıklı çok amaçlı bir platformdur. Saatte maksimum 140 kilometre hıza, 800 kilometre menzile ve 2.3 tona kadar faydalı yük kapasitesine sahiptir.

Araçların, Hindistan’ın Ladakh bölgesinde bir test sürecinden geçtiği ve test sürecinin ardından ise Hint Ordusu’nun envanterine katılacağı açıklandı.

ÖNERİLEN HABER: TSK, ÖMTTZA ile ilk kez 6×6 ve 8×8’le tanışıyor


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu