Polonya Ordusuna Piorun HSS Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Mesko SA, Polonya Silahlı Kuvvetleri’ne yeni Piorun Hava Savunma Füze Sistemi teslimatına başladı. Bu füzeler, Polonya’nın kısa menzilli hava savunmasını sağlayacak.

Defence 24’ün haberine göre; Mesko SA, Polonya Silahlı Kuvvetleri’ne yeni Piorun Taşınabilir Hava Savunma Füze Sistemi’nin (PPZR) yeni parti teslimatına başladı. Bu füzeler, Polonya’nın kısa menzilli hava savunmasını önemli ölçüde güçlendirecek.

STM Banner

Füzeler, dayanım testleri ve saha denemeleri de dahil olmak üzere bir dizi testi başarıyla geçti. Teslim edilen sistemler, şu anda hem bağımsız taşınabilir setler olarak hem de Poprad ve Pilica araçlarına monteli şekilde kullanılabiliyorlar.

Daha öncesinde Polonya Ordu’suna 2018 yılı sonunda 100’den fazla füze teslimatı yapılmıştı. Bu füze grubu ise ilkinden çok daha büyük bir teslimat ve birkaç yüz füzeyi içermekte. Önceki ve şu anda gerçekleşen tüm teslimatlar, 400’den fazla fırlatıcı ve 1,300’den fazla füzenin teslimatını içeren, 20 Aralık 2016 tarihinde yapılan sözleşme kapsamında bulunmakta.

Ilk teslimatta da yaşanıldığı gibi bu parti de başlangıçta planlanan tarihten geç teslim edildi.

Piorun GROM-M MANPADS man-portable air-defense systems short-range missile  | Polish Missile vehicles systems weapons Poland UK | Poland Polish army  military equipment UK

Bu füzeler, 6,5 km’ye kadar menzilde ve 4 km’ye kadar irtifalarda zorlu koşullara rağmen hedefleri vurabilmekte. Ayrıca uçaklara, helikopterlere ve İHA’lara karşı savunma yapabilmekte.

Piorun Taşınabilir Hava Savunma Sistemi (MANPADS),  Telesystem-Mesko şirketlerinin iş birliği içinde yürüttüğü bir Ar-Ge girişiminin sonucudur. Söz konusu geliştirme çalışmasına ilişkin anlaşma 2010 yılında Mesko ile Polonya Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı.

ÖNERİLEN HABER: SUNGUR Hava Savunma Füzesi’nden tam isabet


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu