Hipersonik Füze Zircon’da hedef 2021

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Savunma Bakan Yardımcısı Alexey Krivoruchko tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, testler sırasında Zircon füzesinin Amiral Gorshkov firkateyninden ateşlendiği ve Mach 8’in üzerinde hıza ulaştığı açıklandı.

Bakan Yardımcısı bu olumlu sonuçların, denizaltı gemilerinden ateşlemeyi içeren bir sonraki deneme aşamasına başlamayı mümkün kıldığını söyledi. Tüm test faaliyetlerinin, denizaltılardan test atışlarının ardından bu yılın sonunda tamamlanması ve seri üretimin de 2022’de başlaması planlanıyor. Zircon füzesi, konvansiyonel veya nükleer bir savaş başlığı ile teçhiz edilebilecek.

STM Banner

Manevra kabiliyeti bulunan bir gemisavar hipersonik füze olan 3M22 Zircon; denizdeki platformlarına ve karadaki hedeflere saldırmak için tasarlanmış olup düşman, hava/füze savunma sistemlerine karşı angajman için çok az zaman tanımaktadır. Füzenin uçuş profiline bağlı olarak, Aegis Savaş Sistemi tarafından savunulan ABD Donanması’na ait bir platformun; füzeyi tespit etmek, izlemek ve vurmak için 20 saniye ila 2 dakikası olacağı belirtilmektedir.

Zircon’un 1000 km menzile sahip olacağı Rus medyası tarafından belirtilmiştir. İlk aşamada katı yakıt ve ikinci aşamada bir scramjet motor kullanan iki aşamalı tahrik sistemine sahiptir. Füzenin, Kirov sınıfı muharebe kruvazörü Amiral Nakhimov’a ve Pyotr Velikiy’e dahil edilmesi planlanmaktadır.

Önerilen İçerik: Rusya, savaş gemilerine hipersonik gemisavar füzesi konuşlandırıyor


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu