Hırvatistan ilk Rafale savaş uçağını teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, Hırvatistan’a ilk Dassault Rafale savaş uçağını teslim etti. Hırvatistan, ikinci olarak olarak toplamda 12 adet uçak teslim alacak.

Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banozic, ilk Rafale çok amaçlı savaş uçağının bugün Fransız Hava Kuvvetleri’ne ait bir üste Hırvatistan’a teslim edildiğini belirterek, ilk altı uçağın gelecek yılın ikinci çeyreğinin başında Hırvatistan’da olacağını söyledi.

STM Banner

Hırvatistan ve Fransa, 2021 yılının sonlarında Rafale’lerin satın alınmasına ilişkin bir anlaşma imzalamıştı. Bu kapsamda Hırvatistan, Hava Kuvvetleri için Fransız havacılık şirketi Dassault Aviation tarafından üretilen 12 adet 4.5+ nesil Rafale savaş uçağı satın alıyor.

Anlaşma kapsamında Hırvatistan, 12 adet ikinci el F3R konfigürasyonundaki Rafale savaş uçağı için 1.155 milyar avro ödeyecek. Teslim edilecek uçakların en yaşlı olanı, 10 yaşında. Fransa ilk 6 adet uçağı 2024 yılında, kalan 6 adet uçağı ise 2025 yılında teslim edilecek. Yaklaşık 1 milyar avroluk sözleşmeye, eğitim faaliyetleri ile mühimmatların tedariki de dahil.

Fransa, BAE Hava Sahasını Rafale ile Koruyacak

Uçaklar, METEOR ve SCALP-EG gibi gelişmiş füze sistemlerini de kullanma yeteneğine sahip olacaklar.

Dassault Rafale

Rafale, 2004 yılında Fransız Donanması ve 2006 yılında Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri (FASF) ile hizmete girmiş ve kademeli olarak önceki nesil yedi tip savaş uçağının yerini almıştır. Farklı konfigürasyonları bulunan Rafale, 4.5 nesil bir savaş uçağı olarak öne çıkmaktadır. Rafale F3-R, halihazırda kullanımdaki en modern Rafale konfigürasyonudur.

Rafale F3-R

Rafale’nin F3-R konfigürasyonu, 31 Ekim 2018’de Fransız Savunma Tedarik Kurumu (DGA) tarafından onaylandı.

F3-R konfigürasyonu, Rafale F3 standardının bir evrimidir. Uçağın operasyonel gerekliliklerinin; pilotların deneyimlerinden gelen geri bildirimler doğrultusunda sürekli iyileştirilmesi, süregelen sürecin bir parçasıdır.

Rafale

F3-R konfigürasyonu, Rafale’in aşağıdaki ekipman ve silahları taşımasına olanak tanır:

  • MBDA tarafından üretilen Meteor Uzun Menzilli Havadan Havaya Füze

    Bu yüksek performanslı füze, 2013 ortasından bu yana teslim edilen tüm Rafale uçaklarında bulunan AESA Radarı ile maksimum etkiye ulaşıyor.
  • Thales Talios Yeni Nesil Lazer Hedefleme Podu

    Thales Talios Yeni Nesil Lazer Hedefleme Podu, lazer güdümlü hava-yer mühimmatları için işaretleme gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.
  • Safran AASM Hava Yer Mühimmatı

    Fransız Safran şirketi tarafından geliştirilen ASSM, havadan yere güdümlü bir mühimmattır. ASSM; IMU/GPS, IMU/GPS/IIR ve IMU/GPS/Lazer güdüm modlarına sahiptir. Burada kast edilen lazer güdümlü versiyon.
  • Çeşitli Sensör Sistemleri

Yunanistan, Endonezya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hırvatistan, Katar ve Mısır, son dönemde Rafale savaş uçağına yönelen ülkeler arasında bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu