TUSAŞ’tan Arjantin’e ANKA SİHA teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA SİHA’nın yeni ihracat müşterisi, Arjantin olabilir. TUSAŞ, Arjantin Savunma Bakanlığı ile kritik bir toplantı gerçekleştirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), şu ana kadar en az 6 ülke tarafından tercih edilen ANKA SİHA için pazarlama faaliyetlerini sürdürüyor. TUSAŞ yetkilileri, Arjantin’i ziyaret ederek Savunma Bakanı Jorge Taiana ile bir toplantı gerçekleştirdi.

STM Banner

Türkiye’nin Arjantin Büyükelçisi Süleyman Ömür Budak’ın da katıldığı toplantı sırasında Arjantin ile Türkiye tarafları, savunma sanayii alanında üretim kabiliyetleri, tedarik, mal ve hizmet bakımı ve ilgili teknik ve lojistik desteği geliştirmek için iş birliği kurmayı amaçlayan bir anlaşma imzalama konusunda mutabık kaldı.

Öte yandan Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Bertan Kurt’un başkanlık ettiği TUSAŞ heyeti ise Savunma Bakanı Taiana’ya, TUSAŞ’ın havacılık ve uzay alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Arjantin Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarından temsilcilerin de bulunduğu toplantıda; sabit ve döner kanatlı hava araçları, insansız hava araçları, gözlem ve iletişim uyduları özelinde sunumlar gerçekleştirildi.

Arjantin-TUSAŞ-Heyeti

TUSAŞ’tan Arjantin’e ANKA Teklifi

SavunmaSanayiST.com olarak derlediğimiz bilgilere göre; görüşmeler sırasında TUSAŞ yetkilileri, ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile ilgili olarak Arjantin tarafında somut bir teklifte de bulundu. Edinilen bilgiye göre; teklif, Arjantin’in savunma sanayii sektörünün gelişimini sağlamak için olası ANKA tedariki durumunda üretim iş birliği anlaşmaları (offset) olasılığını da içeriyor.

TUSAŞ’ın şu anda Arjantin’in Río Negro eyaletinden bir şirket olan INVAP ile iletişim uydularının ortak geliştirilmesi için bir ortak girişimi olduğu biliniyor.

Görüşme sonrasında TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Bertan Kurt, Arjantin Savunma Bakanı Taiana’ya ANKA SİHA’nin ölçekli bir maketini hediye etti.

ANKA İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Şu ana kadar yaklaşık 100 adet ANKA SİHA’nın teslim edildiği tahmin edilirken, bir o kadarının da üretim faaliyetleri devam etmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu