Hırvatistan’a 757 milyon dolarlık Bradley faturası

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hırvatistan Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Bradley Zırhlı Muharebe Araçları’nın modernizasyonu için 757 milyon dolarlık satışı onayladı.

Edinilen bilgiye göre; ABD Dışişleri Bakanlığı, Hırvatistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Çöl Fırtınası Harekatı (ODS) konfigürasyonundaki 76 adet M2A2 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)’nın modernizasyon faaliyetleri için 757 milyon ABD Doları değerindeki olası bir yabancı askeri satışı onaylama kararı aldı.

STM Banner

Modernizasyon paketi; 76 adet M2A2 Bradley ZMA’nın modernizasyonu ile 84 adet M240 Makinalı Tüfek, 1103 adet RF Güdümlü TOW 2A Anti-Tank Füzesi, 100 adet RF Güdümlü TOW 2B Anti-Tank Füzesi, 500 adet RF Güdümlü TOW Bunker Buster Anti-Tank Füzesi ve ilgili sistemlerin/hizmetlerin tedarikini içeriyor.

Ana yüklenicilerin BAE Systems ve Raytheon olacağı satış ile ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı, “Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olmaya devam eden bir NATO Müttefiki’nin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Rakamlarda bir yanlışlık yoksa eğer, çok ayıltıcı, çok ürkütücü. Kullanılmış araçlar, neyle donatılırsa donaltılsın her birine 10 mio$ mı gömülecek sonuçta ?

    1. İşte bu kadar net. Ya kendin üretirsin ya da böyle bayılırsın. Hep diyorum ya erken kalkan yol alır. Özellikle yerli/milli çözümler olmazsa sömürülürüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu