Güney Kore’den Mk 15 Phalanx CIWS siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’ye iki adet Mk 15 Phalanx Blok 1B Baseline 2 Yakın Hava Savunma Silah Sistemi (CIWS) satışını içeren yabancı askeri satışı onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu yabancı askeri satış; iki adet Mk 15 Phalanx Blok 1B Baseline 2 Yakın Hava Savunma Silah Sistemi (CIWS)’ni, 4000 adet 20mm’lik mühimmatı, yedek parçaları ve lojistik destek unsurlarını içeriyor. Ana yüklenicinin Raytheon Missile and Defense olacağı söz konusu satışın toplam tahmini değeri ise 39 milyon ABD Doları.

STM Banner

Mk 15 Phalanx

Türkiye dahil olmak üzere birçok ülke donanması tarafından halihazırda kullanımda olan MK-15 Phalanx CIWS, öncelikli olarak alçak ve yüksek irtifadan uçan Anti-Gemi füzelerini imha etmek üzere geliştirilmiştir. Azami 3.5km menzili bulunan sistem, 6 namlulu 20mm’lik M61 Vulcan topu ile dakikada 3000 ila 4500 arasında mermi atabilmektedir. Türkiye’de, Phalanx sistemlerinin yerini alması için ASELSAN tarafından “GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi” adında bir hava savunma sistemi üretilmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu