HIZIR 4×4’ün ilk ihracatı Afrika’ya

Roketsan-ATMACA-Banner

Katmerciler A.Ş. tarafından geliştirilen HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), bir Afrika ülkesine ihraç edildi ve araçlar teslimat için yola çıktı.

Kasım 2016 tarihinde düzenlenen 3. High-Tech Port by MÜSİAD fuarında Katmerciler A.Ş’nin lansmanını gerçekleştirdiği HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), bir Afrika ülkesi ile Temmuz 2019 tarihinde imzalanan anlaşma ile ilk ihracat başarısını yakaladı.

STM Banner

Anlaşma kapsamında üretilen araçların 15 adetlik ilk bölümü, bir ro-ro gemisine yüklenerek teslimat için yola koyuldu. Yapılan açıklamada anlaşmanın hangi ülke ile imzalandığı ve toplam kaç adet zırhlı muharebe aracını içerdiği detaylarına yer verilmezken, anlaşmanın 20.7 milyon dolar tutarında olduğu ve tüm teslimatların bu yıl sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi.

Katmerciler, bu ihracatla birlikte 2020 yılında yüksek düzeyde ihracat geliri bekliyor. Şirket, yıl sonunda yaklaşık 45 milyon dolarlık ihracat geliri öngörüyor.

Hızır zırhlı muharebe aracı üzerinde ASELSAN keşif ve gözetleme sistemleri kullanılarak geliştirilen ATEŞ 4×4 Zırhlı Sınır Güvenliği Aracı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre-accession Assistance – IPA) fonu ile desteklenen proje kapsamında ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bir bu firma eksikti. Gene de aferin,ihracatı için. Uluslararası ölçülerde önemsiz olsa da bizim için önemli. Dikkat, bu işin cılkı çıktı çıkacak. Dört beş firma var en azından, hepsi de fantazi dolu adlarla aşağı yukarı benzer taşıtları imal ediyorlar. Gelsin baskı, gelsin lobicilik. Onu alma beni al şarkıları.Herhalde bunlar bütün hesaplarını orduya mal satmak üzerine yapmamışlardır. Aslan Fenerbahçe, Kaplan Galatasaray. Ne oldukları dışarıda görülüyor. Er meyanı deplasmanda belli oluyor. Afrika Mafrika, sat malını dışarıya çatır çatır, al bizden kocaman bir aferin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu