HIZIRREİS denizaltısı suya indirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)’nin ikinci gemisi olan HIZIRREİS Denizaltısı, suya indirildi. İlk gemi PİRİREİS’in bu yıl envantere girmesi planlanıyor.

5 adet Reis Sınıfı Denizaltı’nın üretileceği Yeni Tip Denizaltı Projesi, yeni kilometre taşlarına ulaşıyor. Projenin ikinci gemisi olan HIZIRREİS denizaltısı, 25 Mayıs 2023 tarihinde suyla buluştu. İlk denizaltı TCG PİRİREİS ise bu yıl Deniz Kuvvetleri envanterine girecek.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Gölcük Tersanesi Komutanlığında Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ikinci gemisi HIZIRREİS, 25 Mayıs 2023 tarihinde suya indirildi. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

REİS Sınıfı Denizaltılar / Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Alman TKMS firması arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında; 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı Gemisinin Gölcük Tersane Komutanlığı’nda, yüksek yerli katkı oranı ile inşa edilmesi planlanmıştır. Proje kapsamında üretilen ilk denizaltı gemisi olan TCG Pirireis (S-330), Aralık 2019’da düzenlenen tören ile Gölcük Tersanesi’nde başarıyla havuza indirilmiştir. Ayrıca törende, projenin 5’inci denizaltı gemisi olan TCG Seydi Ali Reis’in (S-334) de ilk kaynak töreni gerçekleştirilmiştir.

TCG PİRİREİS

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi’ne (AIP) sahip olan denizaltılar, dünya genelinde nükleer tahrikli denizaltılardan sonra en stratejik denizaltı gemileri olarak biliniyorlar. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) için kritik öneme haiz olan düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltı gemileri; 68 metre uzunluğa, 13 metre yüksekliğe, 1.690 ton yüzey deplasmanına, 20kt+ azami hıza, azami 1250 deniz mili menzile, 260 metre görev derinliğine, 27 kişilik mürettebata ve 84 gün görev süresine sahipler. Reis Sınıfı Denizaltılar, 4’ü Sub-Harpoon ateşleme kabiliyetine sahip 8 adet 533mm’lik torpido kovanı ile silahlandırılmışlardır.

Proje kapsamında HAVELSAN, ASELSAN, AYESAŞ, STM, KOÇ BİLGEM, TÜBİTAK ve MilSoft firmaları tarafından önemli sistemler geliştirilmiştir. Öyle ki; denizaltıların kalbi niteliğinde olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi, HAVELSAN tarafından geliştirildi.

İnşa ve donatım faaliyetleri Gölcük Tersane Komutanlığında devam eden 6 adet Reis Sınıfı Denizaltılardan; TCG Pirireis (S-330) 2023, TCG Hızır Reis (S-331) 2024, TCG Murat Reis (S-332) 2025, TCG Aydın Reis (S-333) 2026, TCG Seydi Ali Reis (S-334) 2027, TCG Selman Reis (S-335) ise 2028 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu