Hobart sınıfı destroyerler yeni nesil AEGIS sistemi ile donatılacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya Kraliyet Donanmasına ait Hobart sınıfı üç adet destroyer, Avusturalya Savunma Kuvvetleri’nin hava ve füze savunma kabiliyetini arttıracak yeni nesil AEGIS Balistik Füze Savunma (BMD) savaş sistemi ile donatılacak.

Edinilen bilgiye göre; Hobart sınıfı destroyerler için geliştirilen AEGIS savaş sisteminin yükseltilmiş versiyonunun, Avustralya Kraliyet Donanması’nda görevli Hunter sınıfı fırkateynlerde de kullanılması planlanıyor. Bu sayede Avusturalya Donanması, anti-balistik füze alanında lider bir teknoloji ile ülkenin savunmasını yapacak.

STM Banner

Yeni nesil AEGIS ile diğer sistemler arasındaki entegrasyonu yapacak arayüz ise Saab Avusturalya tarafından tasarlanacak, geliştirilecek ve gemilere entegre edilecek. Saab Avustralya arayüzü tasarlarken, donanmanın geri kalan su üstü filosunda kazanılan savaş yönetim sistemi deneyimlerinden de yararlanacak.

Konu ile açıklama yapan Avustralya Savunma Bakanı Senatör Linda Renyolds; Yeni nesil Aegis savaş sistemini, Avustralya üretimi arayüzle birlikte kullanarak uzun vadeli bir savaş yönetim sistemini geliştirmeyi planladıklarını belirtti.

Yeni AEGIS savaş sistemi ve Avustralya arayüzünün, destroyerlere ve fırkateynlere entegrasyonunun ise 2024’te başlaması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu