Hollanda’dan Patriot PAC-3 MSE siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’ya 34 adet PAC-3 MSE Hava Savunma Füzesi satışını içeren olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış; 34 adet Patriot PAC-3 MSE Hava Savunma Füzesi’ni, Eğitim Sistemlerini, yedek parçaları ve lojistik destek hizmetlerini kapsıyor. Programın toplam tahmini bedeli ise 241 milyon ABD Doları olarak açıklandı. Programın ana yüklenicisi ise Lockheed Martin şirketi olacak.

STM Banner

ABD makamları, söz konusu satış ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Önerilen bu satış, Hollanda’nın mevcut ve gelecekteki düşman tehditlerini karşılamak için füze savunma kapasitesini geliştirecek. Hollanda; Patriot füzelerini, vatan savunmasını güçlendirmek ve bölgesel tehditleri caydırmak için kullanacak. Hollanda, bu teçhizatı kendi silahlı kuvvetlerine adapte etmekte zorluk çekmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

Patriot PAC-3 MSE

Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tarafından kullanılan en gelişmiş önleyici olan PAC-3 MSE; daha uzun menzile ve daha fazla hıza sahip olmasını sağlayan çift darbeli katı yakıtlı bir roket motoruna, hit-to-kill teknolojisine ve daha büyük kontrol kanatçıkları ile arttırılmış manevra kabiliyetine sahiptir. PAC-3 MSE Füzesi bu kabiliyetleri ile uçak, seyir füzesi ve taktik balistik füzelere karşı etkilidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu