GÖKBEY’e TS1400 entegrasyonu başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ); GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’ne, TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) tarafından geliştirilen TS1400 Turboşaft Motoru’nu entegre etmeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili olarak TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yıldırım Kemal Yıllıkçı tarafından AA Muhabiri Göksel Yıldırım’a yapılan açıklamada,

STM Banner

“Her gün yeni bir özelliğini, yeni bir kabiliyetini test etmiş oluyoruz. Helikopterimizin doğal kararlığı oldukça iyi. Pilotaj bakımından iyi kumanda edilebilen, test pilotlarımızın oldukça beğendiği bir konfigürasyon olarak başarılı şekilde testlerine devam etmekte. Kısmet olursa bu sene sonu itibarıyla ilk yerli motorumuzu da Gökbey helikopterimize entegre etmeye başlayacağız. Ön prototip diyeceğimiz, helikopter üzerine yerleştirme açısından önemli olan motor prototiplerini alacağız. TUSAŞ Motor Sanayii çok başarılı şekilde motoru geliştirmekte. Motoru da dahil ettiğimiz zaman Gökbey helikopterimiz tamamen yerli ve milli bir helikopter olacak, hiçbir sistem bakımından dışarıya bağımlı olmayan, herhangi bir kısıtı bulunmayan hale gelecek. Böylelikle dünyada gerçekten bir helikopteri bütünüyle kendisi tasarlayıp üreten 6-7 ülkeden biri olacağız. Bazı ülkeler helikopter geliştiriyor ama motorunu, dinamik sistemini belli bir helikopterden alıp kendilerine adapte etmek gibi ortak çalışma ağırlıklı bunu yapıyorlar. Gökbey helikopterimizin halihazırda dişli kutusu, palleri, rotoru, hub sistemi, aviyonik sistemleri, iniş takımı kendi tasarım ve üretimimiz. Buna motoru da eklediğimiz zaman tamamen yerli ve mili olacak.” ifadelerine yer verildi.

Hatırlanacağı üzere; Haziran ayı içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TEI’de daha önce de GÖKBEY helikopterimizin motorunun çekirdeğini ateşlemiştik. GÖKBEY’in motorunu TUSAŞ’a teslim edecekler, onlar da bu teslimattan sonra GÖKBEY’de kullanılacak motorun entegrasyonu ile ilgili çalışmalara başlayacaklar.” açıklamalarında bulunmuştu.

TS1400

İlk olarak GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’nde kullanılacak olan TS1400 motorunun, çeşitli modifikasyonların ardından yine TUSAŞ tarafından geliştirilen T629 Taarruz Helikopteri’nde de kullanılması planlanıyor. Böylelikle bu alanda yaşanılan üretim ve ihracat kısıtlamalarının giderilmesi sağlanacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu