Hollanda’ya ait NH90 helikopteri düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollanda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait NH90 tipi Denizaltı Savunma Harbi (ASW) helikopteri, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü Karayipler’de düştü.

Hollanda Savunma Bakanlığı’na göre deniz düşen helikopterde, ikisi pilot olmak üzere dört personel bulunuyordu. Söz konusu kazada, Pilot Teğmen Christine Martens ve Teknisyen Teğmen Erwin Warnies hayatını kaybetti. Hollanda Savunma Bakanlığı, söz konusu kaza ile ilgili olaraktan soruşturma başlattı.

STM Banner

Airbus tarafından geliştirilen NH90, çeşitli görevlere göre konfigüre edilebilen bir genel maksat helikopteridir. NHIndustries ortaklığı (Airbus Helicopters, Leonardo Helicopters ve Fokker Aerostructures) tarafından geliştirilen NH90, NATO’nun hem kara hem de deniz operasyonları için modern orta boyutlu çok rollü askeri helikopter gereksinimini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Taktik birlik taşımacılığı (TTH) ve NATO fırkateyn helikopteri (NFH) versiyonları bulunan NH90, gelişmiş bir görev bilgisayarı ve 4 eksenli otopilotlu uçuş kontrol sistemi gibi yenilikçi özellikleri içeren çift motorlu bir helikopterdir


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu