Hindistan Rafale konuşlandırmasına hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), Fransa merkezli Dassault Aviation tarafından üretilen Rafale Av / Bombardıman Uçakları’nı ülkeye konuşlandırmaya hazırlanıyor.

Hindistan Savunma Bakanlığı, Eylül 2016’da Fransa merkezli Dassault Aviation ile 7.87 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalamış ve Hindistan Hava Kuvvetleri için 36 adet Rafale Savaş Uçağı sipariş etmişti. İlk Rafale uçağını Ekim 2019’da teslim alan Hindistan Hava Kuvvetleri, eğitim faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından uçakları bu yıldan itibaren ülkeye konuşlandıracak.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre ilk beş adet Rafale savaş uçağı, Temmuz ayı sonunda Hindistan’da bulunan bir hava üssüne konuşlandırılacak. Konuşlandırmanın ardından Hindistan Hava Kuvvetleri, Rafale savaş uçaklarının operasyonel hale getirilmesi konusunda çalışmalar gerçekleştirecek.

Hindistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek Dassault Rafale savaş uçakları, 300 kilometre menzile sahip SCALP Seyir Füzesi ve 100+ kilometre menzile sahip METEOR Görüş Ötesi  Hava-Hava Füzesi (BVRAAM) ile donatılacaktır. Ayrıca Fransa hükümeti, Hindistan’a 36 adet Rafale savaş uçağı daha satmak için müzakere ediyor.

Çin Halk Cumhuriyeti ve Pakistan ile yaşadığı gerginliklerden ötürü askeri harcamalarını her geçen gün arttıran Hindistan, kısa süre önce de Rusya Federasyonu’na 12 adet Sukhoi Su-30MKI ve 21 adet Mikoyan Gurevich MiG-29 tipi savaş uçağının satın alımı ile Hindistan Hava Kuvvetleri envanterindeki mevcut 59 adet MiG-29’un modernizasyon faaliyetlerini içeren bir siparişte bulunmuştu. Bu satın alımın ise toplam 2.3 milyar ABD Doları tutarında olması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu