HÜRJET projesinde son durum ne?

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından başlatılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi, program takvimi ile paralel olarak başarıyla devam ediyor.

Kavramsal tasarım faaliyetlerine 14 Ağustos 2017 tarihinde başlanılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve ömürlerini tamamlamak üzere olan T-38 Talon Jet Eğitim Uçakları’nın yerini alması ve böylelikle Türk Hava Kuvvetleri’nin “Jet Eğitim Uçağı” ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması planlanıyor.

STM Banner

Ayrıyeten HÜRJET’in, “Hafif Taarruz Uçağı” konfigürasyonuyla Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile savaş uçakları arasında bir ara platform olması ve bu sayede önemli derecede bir ekonomik tasarruf sağlanması da hedeflenen kazanımlar arasında bulunuyor.

hürjet son durum, hürjet ne zaman, hürjet motoru, hürjet test uçuşu, hürjet 2020, hürjet kokpit, hürjet ne durumda

HÜRJET Proje Takvimi Ne Durumda?

Başlangıcı (T0) Ağustos 2017’de yapılan HÜRJET Projesi kapsamında; Şubat 2019’da “Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design Review/PDR)” faaliyetlerinin (T0+18), Ağustos 2020’de “Kritik Tasarım Gözden Geçirme (Critical Design Review/CDR)” faaliyetlerinin (T0+36) ve Ağustos 2021’de TRR/FTRR faaliyetlerinin (T0+48) tamamlanması, Şubat 2022’de ilk prototipin (T0+54) ve Ağustos 2022’de ikinci prototipin (T0+60) ilk uçuşlarını gerçekleştirmesi hedeflenmişti.

HÜRJET Projesi kapsamında 2019 yılına kadar; kavramsal tasarım faaliyetleri, rüzgar tüneli testleri, spin tüneli testleri ve mock-up üretimi başarıyla gerçekleştirildi. 2019 yılı içerisinde ise önemli bir başarı kaydedilerek HÜRJET Uçağının “Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design Review/PDR)” faaliyetleri başarıyla tamamlandı.

HÜRJET Kokpit
HÜRJET’in Jet Eğitim Uçağı konfigürasyonunun kokpiti

2020 yılı içerisinde, “Jet Eğitim” konfigürasyonunda olacak olan ilk prototipin tasarım faaliyetlerinin tamamlanması ve üretimine başlanması hedefleniyor. Ayrıca tasarım faaliyetlerine 2019 yılında başlanılan ve “Hafif Taarruz Uçağı” konfigürasyonunda olacak olan ikinci prototipin, 2021 yılının başında tasarım faaliyetlerinin tamamlanması ve üretimine başlanması planlanıyor. 21 Ağustos 2021 tarihinde ilk HÜRJET prototipinin yer testlerine başlanması da hedeflenen arasında.

Şu anki duruma bakıldığında; HÜRJET ekibinin büyük emekleri sonucunda projenin, proje takvimine paralel olarak başarıyla devam ettiği görülmekte.

hürjet son durum, hürjet ne zaman, hürjet motoru, hürjet test uçuşu, hürjet 2020, hürjet kokpit, hürjet ne durumda

HÜRJET’in Teknik Özellikleri

Jet Tekamül Eğitimi, Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde “Red Aircraft” Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız) ve Akrobatik Gösteri Uçağı rollerinde kullanılacak olan HÜRJET; 9.8 metre kanat açıklığına, 13 metre uzunluğa, 4.2 metre yüksekliğe, 24 m² kanat alanına ve 19.200lb itkiye sahip olacaktır. Servis irtifa tavanı 13.7 metre, menzili 2.592 kilometre, yük kapasitesi 2.721 kilogram ve azami hızı 1.4 Mach olacak olan HÜRJET; Baş Üstü (Head-Up) Göstergesi (HUD), Kaska Monteli Gösterge (Opsiyonel), Tam Otorite / Dijital Kontrollü Uçuş Sistemi ve Havada Yakıt İkmali yeteneklerine sahip olacaktır.


Haber: Anıl ŞAHİN   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu