Türkiye ve 22 diğer ülkeden AIM-9X siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Raytheon şirketi, daha önce imzalanan ve AIM-9X Sidewinder Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM) tedarik sözleşmesiyle ilgili bir sözleşme değişikliği bedeli kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu sözleşme değişikliği bedeli; ABD, Avustralya, Bahreyn, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya, İsrail, Japonya, Fas, Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Katar, Romanya, Singapur, Slovakya, Güney Kore, İsviçre, Tayvan, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri için AIM-9X, AIM-9X Blok II ve AIM-9X Blok II+ Görüş İçi Hava Hava Füzeleri (WVRAAM) için esir taşıma mühimmatı, güdüm birimi, elektronik birimi, çok amaçlı eğitim füzesi, bakım kiti, yedek parça ve itki sistemi tedarikini kapsıyor.

STM Banner

Toplam değeri 392.412.665 dolar olan sözleşme değişikliği kapsamında teslimatların Temmuz 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı, 24 Aralık 2012 tarihinde aldığı karar kapsamında Türkiye’ye 140 milyon dolar bedel ile 117 AIM-9X-2 SIDEWINDER Block II Füzesi, 6 adet AIM-9X-2 Block II Taktik Güdüm Bölümü, 6 adet Dummy Eğitim Füzesi ve 130 adet LAU- 129 Lançeri satışını onaylaşmıştı.

Türk Hava Kuvvetleri, 2020 yılından itibaren TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi’ni envanterine katacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu