HÜRJET’in uçuşundaki F-16 ÖZGÜR detayı ilk kez açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

F-16 ÖZGÜR Projesi, devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanı Demir, F-16 ÖZGÜR Projesi ile ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulundu.

SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Başkan Demir, F-16 Blok 30 savaş uçaklarının aviyonik modernizasyonlarının milli imkanlarla gerçekleştirilmesi için başlatılan ÖZGÜR Projesi’nde değindi. Başkan Demir, F-16 Blok 30 ÖZGÜR Projesi’nde olgunlaşma aşamasında gelindiğini ve sistemin kabul olduğunu vurguladı.

STM Banner

HÜRJET’e F-16 Blok 30 ÖZGÜR eşlik etti

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 25 Nisan 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştiren HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı ile ilgili bir detayı ise ilk kez paylaştı.

Demir, “HÜRJET’e ilk uçuşta eşlik eden takip uçağı da ÖZGÜR Blok 30’du. HÜRJET uçarken, yanında bir yenilik daha vardı, onu da sizin kanalınızla duyurmuş olalım. ÖZGÜR uçuyordu yanında.”

ÖZGÜR Projesi’nde Seri Üretim Başlıyor

F-16 Blok 30 savaş uçaklarının modernizasyonu için ÖZGÜR Projesi’nde seri üretimin başladığını belirten Başkan Demir, “Blok 40 ve Blok 50’ler şu anda hedefte. Onların da kararlarını aldık, çalışmalara başladık.” ifadelerinde bulundu.

F-16 ÖZGÜR

ÖZGÜR Projesi

Halihazırda seri üretim aşamasında olduğu açıklanan ÖZGÜR Projesi kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecekler.

Öte yandan ÖZGÜR Projesi’nin bir benzerinin, F-16 Blok 40 ve Blok 50 savaş uçakları için gerçekleştirilmesi için çalışmalar başladı. Ayrıca ÖZGÜR konfigürasyonuna getirilen F-16 uçaklarına; AESA RADAR, FEWS (Fighter Electronic Warfare System), GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi vb. entegrasyonların yapılması planlanıyor.

F-16-Blok-30-ÖZGÜR

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde halihazırda F-16 Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında yaklaşık 230 adet F-16 savaş uçağının bulunduğu biliniyor.

Türkiye’nin ise halihazırda ‘Acil Harekat İhtiyacı’ kapsamında ABD’den 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 adet F-16 Blok 70 Modernizasyon Kiti talebi bulunuyor. Talebin karşılanması durumunda mevcut 230 adet savaş uçağından 79’u, F-16 Blok 70 seviyesine çıkarılacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu