HÜRKUŞ-B’den 559 sortide 430 saat uçuş

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-B Temel Eğitim Uçağı, bugüne kadar gerçekleştirdiği 559 sortide 430 saat uçuş icra etti.

TUSAŞ tarafından Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın temel eğitim uçağı ihtiyaçlarına binaen geliştirilen HÜRKUŞ-B Temel Eğitim Uçağı, şu ana kadar gerçekleştirdiği 559 sortide 430 saat uçuş saatini geride bıraktı. İlk uçuşunu 29 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen HÜRKUŞ-B’nin, harekat test değerlendirme faaliyetlerine ise 21 Aralık 2018 tarihinde başlanıldı.

STM Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL’e göre HÜRKUŞ-B Askeri Eğitim Uçağı, proje kapsamında gerçekleştirilecek bazı tasarım değişikliklerinin ardından kullanıma alınacak. KOTİL’e göre yeni tasarıma sahip HÜRKUŞ-B uçağında, oldukça yüksek miktarda kompozit malzeme kullanılacak. Türk Hava Kuvvetleri’nin, 15 + 40 adet HÜRKUŞ-B siparişi mevcut.

Ayrıca TUSAŞ, HÜRKUŞ-B’ye ilave olarak silahlı bir uçak olan HÜRKUŞ-C’nin de geliştirme faaliyetlerine devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde Roketsan MAM-L mühimmatı ile başarılı bir atış icra eden HÜRKUŞ-C, 7 adet harici yük istasyonuna sahip. Genel maksat bombası dahi taşıyabilecek olan HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı’nın; Türk Hava Kuvvetleri, Türk Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterine alınması bekleniyor.

Resim

HÜRKUŞ-B Askeri Eğitim Uçağı

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girmiştir. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilmektedir.

HÜRKUŞ-B; yeni nesil glass kokpite, tandem oturma düzenine, yüksek güçlü motor sistemine ve düşük operasyon maliyetine sahip bir Temel Eğitim Uçağıdır. Hava Kuvvetleri Komutanlığının vermiş olduğu 15+40 adetlik sipariş kapsamında seri üretime geçilmiş ve birçok uçak üretilmiştir.

HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı

HÜRKUŞ-C MAM-L

Hassas ve Maliyet Etkin Çoklu Görev Çözümü HÜRKUŞ-C, hafif taarruz ve silahlı keşif varyantı, günümüz dünyasının muharebe alanlarındaki asimetrik tehditlere karşı düşük maliyetli, esnek bir çözüm sunmaktadır. HÜRKUŞ’un sahip olduğu gelişmiş eğitim kabiliyetleri korunmakla beraber, üzerinde 7 harici yük istasyonuyla HÜRKUŞ-C, kullanıcılarına, yüksek irtifada ve zorlu coğrafyalarda, gündüz ve gece koşullarında, zorlu görevleri gerçekleştirebilmek için yararlanılabilecek olan 1500 kg’a kadar geniş bir faydalı yük kapasitesi sunmaktadır.

Genel Özellikler

  • Zırhlandırılmış Yapı
  • Kendini Koruma Sistemleri
  • Gece Görüş Uyumlu Dijital Kokpit
  • Gelişmiş Aviyonik Sistemler
  • EO/IR Görüntüleme ve Hedefleme Sistemi
  • Gerçek Zamanlı Veri ve Video Aktarımı
  • Dijital Güvenli Haberleşme Yeteneği

HÜRKUŞ-C MAM-L

HARİCİ YÜK KAPASİTELERİ
Genel Maksat Bombaları
Milli Mühimmatlar (HGK-3, KGK-82, CİRİT, UMTAS)
12,7 ve 20 mm top sistemleri
2,75 inç roket çeşitleri
Uluslararası lazer güdümlü mühimmat çeşitleri
Eğitim bombaları (BDU33 ve MK106)
Harici Yakıt Tankları

ÖNERİLEN İÇERİK: Hava Kuvvetleri’ne Silahlı HÜRKUŞ


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Anlasilan agir oldugu icin have kuvvetleri kullanima almadi. Umariz hafiflemis Hurkus kabul gorur ama bir kac yil beklememiz gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu