F-15SA havadan havaya füze ile Kasif-2K’yı vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait bir F-15SA savaş uçağının, Yemen’deki Ensar Allah hareketi (Husiler) tarafından Suudi Arabistan’daki hedefleri vurmak üzere yollanan “Kasif-2K” Kamikaze İnsansız Hava Aracını hedefine varamadan hava-hava füzesiyle imha ettiği anlar sosyal medyada Suudi hesaplar tarafından paylaşıldı.

Husiler çoğunlukla eski silah sistemlerini kullanıyor ancak modern uydu sistemlerinin yaygınlaşmasını harmanlayarak geliştirdikleri ürünlerle bu sistemleri daha tehlikeli hale getirmeyi başarmış durumdalar.

STM Banner

Husilerin bu kazanımları uzantısı oldukları İran aracılığıyla sağladıkları da bir sır değil. En fazla göze çarpan sistem ise kamikaze İHA’lar.

Pervaneli bir İHA olan Kasif-2K yavaş hareket ediyor ancak uzun bir menzile sahip. İran tarafından üretilen “Ebabil” İHA üzerinden geliştirildiği tahmin ediliyor.

Kasif 2K’nın öncüsü ise Kasif 1. İkisini birbirinden ayırt etmek neredeyse imkansız. Kasif 2K’nın performansı geliştirilen bir türev olduğu düşünülüyor.

Kasif-2K İHA

Kasif İHA’lar

Kasif 1, Husiler tarafından bir süredir yoğun olarak kullanılan bir dolanan mühimmat (ya da kamikaze İHA). İran’ın devlete ait havacılık şirketi HESA tarafından üretilen Ebabil 2’nin bir türevi olduğu değerlendiriliyor.

Açık kaynak verilerine göre Ebabil 2, yaklaşık 100km görev yarıçapı ve 250km/saat azami sürate sahip 75 ila 120dakika havada kalabilen ve azami 11 bin ft irtifada uçabilen bir İHA. Keşif gözetleme görevlerinde kullanıldığı belirtilse de çoğunlukla hedef uçak olarak uçaksavar birliklerinin eğitiminde kullanıldığı biliniyor.

Kasif 1’de, uzaktan kumandalı hobi uçaklarında da kullanılan Çin yapımı DLE-111 tipi iki pistonlu bir motor bulunuyor. Açık kaynak verilerine göre Kasif 1, 30kg patlayıcı ile donatılmış. Kasif 2’nin harp başlığı ile ilgili ise teyit edilebilir veri bulunmuyor. (SiyahGriBeyaz)

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya es-Seri geçtiğimiz Cuma günü yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Dammam şehrindeki Ras Tanura Limanı’nda bulunan Aramco tesisleri, Kral Halid Hava Üssü, Batı sahilindeki Yenbu Limanı, Cazan, Necran ve Asir kentlerine saldırı düzenlediklerini açıklamıştı. Seri, saldırıların 18 İHA ve 8 balistik füze ile düzenlendiğini belirtmişti.

F-15SA

Suudi Arabistan’a Yönelik İHA ve Füze Saldırıları

Öte yandan Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı da Yemen’deki Husilerin Suudi Arabistan’ın güneyindeki bölgeleri bomba yüklü 8 İHA ile hedef aldığını teyit etti. Bomba yüklü kamikaze İHA’ların havada imha edildiği kaydedilen açıklamada, Husilerin İHA ve füzelerle sivil yerleşim bölgelerini kasıtlı ve sistematik şekilde hedef almasının “savaş suçu” olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Husilerin Suudi Arabistan topraklarını hedef alarak fırlattığı 3 balistik füzeden ikisinin sınır bölgelerinde boş alana, birinin ise Yemen’in El-Cevf kentine düştüğü ifade edildi.

Yemen’deki İran destekli Husiler, sık sık Suudi Arabistan’ın güney bölgelerini hedef alıyor. Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

22 Mart’ta barış girişimi başlamıştı Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, Yemen’deki krizin sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanması için 22 Mart’ta yeni bir barış girişimi başlattıklarını açıklamıştı. Yemen hükümeti söz konusu adımı memnuniyetle karşıladıklarını bildirmiş, Husiler ise girişimin yeni bir şey getirmediğini savunmuştu.

Vuruş Görüntüleri:

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ Silahlı GÖKBEY için çalışıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu