İ Sınıfına ASELSAN-ARMELSAN üretimi sonar

Roketsan-ATMACA-Banner

MİLGEM Projesi kapsamında üretilecek İ Sınıfı Fırketynlerde, ASELSAN ile ARMELSAN tarafından geliştirilen FERSAH Karinaya Monteli Sonar Sistemi kullanılacak.

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi’nin beşinci, İSTİF Sınıfı Fırkateynlerin ise ilk gemisi olan TCG İSTANBUL Fırkateyni geçtiğimiz gün denize indirildi. Bünyesinde birçok yerli silah ve sensör sistemine ev sahipliği yapacak İSTİF Sınıfı Fırkateynlerin, denizaltı savunma harbi için ASELSAN ana yükleniciliğinde ve ARMELSAN alt yükleniciliğinde geliştirilen FERSAH Karinaya Monteli Sonar Sistemi ile donatılacağı açıklandı.

STM Banner

SavunmaTR’ye özel açıklamalarda bulunan ARMELSAN Genel Müdürü Can Emre Bakım, “Barbaros sınıfı fırkateynlerin yarı ömür modernizasyonu kapsamında, ASELSAN ana yükleniciliğinde yeni nesil karinaya monteli denizaltı savunma harbi sonarı olarak FERSAH Savunma Sanayii Başkanlığımız tarafından seçilmiştir. Bahse konu sistemde; ARMELSAN olarak kendi öz kaynaklarımızla geliştirmiş olduğumuz MELİS-2071 denizaltı savunma harbi sonarında geliştirilen alt sistemler kullanılmıştır.

Fersah Sonar

Sahip olduğu yeni nesil elektronik sistemler ve algoritmalar ile korvet ve fırkateynlerimizin sualtı tehditlerine karşı caydırıcılığını artıracak olan FERSAH’ın deniz testleri halen devam etmektedir. Deniz testlerinde göstermiş olduğu başarılı performans sonrasında FERSAH, Milgem İ-Sınıfı fırkateynlerimizin de DSH kapsamındaki ana sistemi olarak kullanılacaktır.” ifadelerinde bulundu.

MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ilk dört gemi olan ADA Sınıfı Korvetler ise Meteksan Savuma tarafından üretilen YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi ile donatılmıştı. YAKAMOS Sonarı, Pakistan’a ihraç edilen korvetlerde de kullanılacak.

Önerilen İçerik: Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 2021’de Gerçekleşecek Gelişmeler


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu