İbrahim Kalın: ABD İle Krizi Aşarsak F-35 Programına Döneriz

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin ABD’den F-16 talebiyle ilgili olarak Milliyet gazetesine özel açıklamalarda bulundu.

Kalın, Türkiye’nin ABD ile mevcut krizlerini aşması durumunda tekrar F-35 programına girilebileceğini belirtti. Kalın, sorununun çözülmemesi durumunda alternatif arayışlarına devam edileceğini de aktardı.

STM Banner

Türkiye’nin ABD’den talep ettiği 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı hakkında da konuşan Kalın, “ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi alınması ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

Meselenin henüz yeni şekillendiğini kaydeden Kalın, şartları gördükten sonra ihtiyaçlar çerçevesinde nihai bir karar verileceğini not etti.

Türkiye’nin F-35 Programından Çıkarılması

Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması hakkında konuşan Kalın, bu adımın tamamen hukuk dışı ve haksız bir uygulama olduğunu belirtti.

“Sadece Türkiye açısından değil, F-35 programı açısından da yanlış ve maliyetli bir karar. Umarım bu hatadan en kısa zamanda geri dönerler, ama geri dönmemeleri halinde bizim o projeye 1.4 milyar dolar ödediğimiz bir bütçe var. Bu bizim paramız, bunun doğru kullanılması için alternatifler neler olabilir? Eğer F-35 meselesi yakın vadede çözülmeyecekse, o zaman alternatiflere bakmamız gayet doğaldır. Türkiye savunma sanayi alanında alternatifsiz değildir.

F-35/Türkiye
F-35/Türkiye

İhtiyacı olan ürünleri müttefiklerinden ve dünya pazarlarından alma yoluna gidebilir. En önemlisi ise bu süreçte yerli ve milli imkan ve kabiliyetlerimizi geliştirmemizdir ki, Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu sayesinde son on yılda bu alanda muazzam mesafeler aldık ve adeta bir kuantum sıçraması yaşadık. Bu ivmeyi muhafaza ederek savunma sanayi alanında daha çok adımlar atacağız.”

Ambargolar, F-16 Talebi ve F-35

Türkiye’ye yönelik savunma sanayii ambargolarına da değinen Kalın, açık veya örtülü ambargoların artık eski etkilerine sahip olmadığını belirtti.

“Birileri bu yollarla Türkiye’yi cezalandırmak gibi bir düşünce içindeyse bunun beyhude bir fikir ve abesle iştigal olduğunu onlara hatırlatmak gerekir. Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi alınması ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Mesele daha yeni şekilleniyor. Şartları gördükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar verilir. F-35 tabii ki önemli bir teknoloji ve bizim birinci tercihimiz, hakkımız olan F-35’leri almaktır. Fakat yaptırımlardan dolayı savaş uçakları filomuzu güçlendirme projesinden vaz geçecek değiliz. ABD ile bu kriz aşılırsa Türkiye tekrar programa girer, oradaki F-35’lerimizi alırız; çözülmezse ve sorun bir müddet daha böyle kalırsa, biz de alternatif arayışlarımıza devam ederiz.”

S-400 Tedarik Süreci

Kalın, Türkiye’nin Rusya’dan yaptığı S-400 alımına da değinerek ABD’nin yeni yaptırım tehditlerine cevap verdi:

“Türkiye’yi S-400 almaya sevk eden süreci herkes biliyor ve biz hala bunun müzakere yoluyla çözülebilecek bir sorun olduğu kanaatindeyiz. Ama Amerika tarafının, özellikle Kongre ayağında Türkiye karşıtı belli çevrelerin, bunu bahane ederek yaptırım uygulamak gibi bir yola tevessül ettiğini de üzülerek görüyoruz. Bu müttefiklik ilişkisine sığan bir şey değil, Türk-Amerikan ilişkilerine zarar veren bir durum. Bu bölgede ortak yapabileceğimiz, atabileceğimiz adımları da engelleyen ve öteleyen bir yaklaşım tarzı bu. Türkiye kendi savunma ihtiyaçlarını egemen bir ülke olarak belirler ve buna göre gerekli adımları atar. Bizim öncelikli tercihimiz tabii ki müttefiklerimizle birlikte hareket etmek, onlarla ortak projeler yapmaktır. Biz kimseden hibe istemiyoruz, ‘favor’ (iyilik) beklemiyoruz. Biz kendi paramızla bu teknolojiyi almak ve geliştirmek istiyoruz. CAATSA yaptırımlarının haksız, yersiz ve hukuksuz olduğunu defalarca ifade ettik ve biz de bu konuda ısrarcı bir şekilde Amerikan yönetiminin bu tavrını gözden geçirmesi gerektiğini söylüyoruz. Türkiye’nin stratejik önemini görmemek, ancak stratejik körlükle izah edilebilir.”

“F-16’lar Eski Teknoloji Değil”

F-16’ların “eski teknoloji” olduğuna yönelik eleştirilere yanıt veren Kalın, bunların doğru olmadığını kaydetti:

“F-16 eski teknoloji eleştirisi doğru değil. Halihazırda F-16’lar Türkiye’nin ve NATO hava gücünün önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bir müddet daha bu işlevi görmeye devam edecek. NATO’nun en güçlü müttefiklerinden biri olarak biz zaten bu alandaki çalışmalarımızı ülkemizin çıkarları muvacehesinde sürdürüyoruz. İnsansız savaş uçağı yapımı konusunda Türkiye çok hızlı mesafe alıyor. Mevcut savaş uçaklarının ötesinde teknolojiler geliştirmek mümkün. Son olarak envantere alınan Akıncı TİHA bu alanda atılmış çok önemli bir adım. 5-10 yıl sonra Türkiye yerli ve milli teknoloji hamlesiyle bu alanlarda çok daha ileri projelere imza atacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Dolayısıyla F-35 ve diğer alanlarda elbette hakkımızı savunacağız ama ambargolar bizim kararlılığımızı asla azaltmayacak.”

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

“Türkiye Alternatifsiz Değil”

Türkiye’nin alternatifsiz olmadığını kaydeden Kalın, alternatifler için yerli ürünleri, Rusya’yı, Avrupa’yı ve başka yerleri işaret etti:

“Türkiye savunma sanayinde ve diğer alanlarda alternatifsiz bir ülke değildir. Bu alternatifler yerli milli ürünlerimiz olabilir, Rusya olabilir, Avrupa pazarı olabilir, başka yerler olabilir. Burada biz kendi ulusal çıkarlarımız ve önceliklerimiz çerçevesinde bize en uygun şartlarda getirilen teklifleri her zaman değerlendirdik. Yani aynı teklif Amerikalılar için de geçerli, uygun şartlarda bize bir teklif getirmeleri halinde Patriot’ları almamız da söz konusudur. Buna olumlu bakarız, ama bunun bizim beklediğimiz, kabul edebileceğimiz şartlarda olması gerekir. Nedir bu? Fiyattır, teslim tarihidir, ama en önemlisi de ortak üretim yani teknoloji transferidir. S-400 konusu devam ediyor bir süreç olarak, ama biz diğer alternatiflerin hepsine yakından bakmaya devam ediyoruz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Yetkililer: Biden Yönetimi F-16 Talebimize Destek Veriyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Milliyet

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu